İngiltere’den Kuzey İrlanda açıklaması: AB çözümünü tercih ediyoruz

İrlandalı mevkidaşı Michael Martin ile görüşen İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, “Kuzey İrlanda Protokolü’nde AB’yle müzakere edilmiş tahlili tercih ediyoruz” dedi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Avrupa Birliği (AB) ile gerginliğe neden olan Kuzey İrlanda Protokolü’nde ülkesinin tercihinin, “Birlik’le müzakere edilmiş bir çözüm” olduğunu bildirdi.

Sunak, Blackpool kentinde düzenlenen 38. İngiliz-İrlanda Kurulu kapsamında İrlanda Başbakanı Michael Martin’le bir ortaya geldi. Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan görüşmeye ait yapılan açıklamaya nazaran, Sunak, bilhassa Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığı ve buna bağlı güç krizi karşısında, ülkesi ve İrlanda’nın ortak çıkarına ait yakın çalışma ve bağları derinleştirme konusundaki kararlılığını lisana getirdi.

Görüşmede, İngiltere Başbakanı Sunak, Belfast (Hayırlı Cuma) Anlaşması’nı tüm boyutlarıyla destekleme konusundaki kesin kararlılığını yineledi. Başbakan Sunak, AB’yle gerginliğe neden olan Kuzey İrlanda Protokolü’nde ülkesinin güçlü tercihinin Birlik’le müzakere edilmiş bir tahlil olduğunu vurguladı.

İngiltere Başbakanı Sunak, ayrıyeten, Brexit mutabakatının bir modülü olan Kuzey İrlanda Protokolü’ne ait rastgele bir muahedenin, protokolün neden olduğu tüm meseleleri çözmesi gerektiğini, fakat esneklik ve pragmatizm umduğunu lisana getirdi.

İrlanda Başbakanı Martin de görüşmenin akabinde yaptığı açıklamada, İngiliz mevkidaşı Sunak’la Rusya-Ukrayna savaşı, iktisat ve Kuzey İrlanda Protokolü hususlarını ele aldıklarını belirtti. Martin, ayrıyeten, Kuzey İrlanda’daki halk ve işletmelerin, protokole ait meseleler üzerinde mutabakata varılmış tahliller istedikleri konusunda çok net olduğunu ve artık bunu yapmanın vaktinin geldiğini söz etti.

TARTIŞMALI KUZEY İRLANDA PROTOKOLÜ

Brexit muahedesinin bir kesimi olan Kuzey İrlanda Protokolü, Birleşik Krallık’ın modülü olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ortasındaki ticareti düzenliyor. Protokole nazaran, Brexit’e karşın Kuzey İrlanda, AB’nin gümrük birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor.

Birleşik Krallık’ın geri kalanıyla ticareti ise Kuzey İrlanda limanlarında gümrüğe tabi tutuluyor.
Katolik ayrılıkçılar ile İngiltere’yle birlik yanlısı Protestanlar ortasındaki savaşı sona erdiren Belfast Mutabakatı (Hayırlı Cuma Anlaşması) gereği, denetimlerin yapılabildiği fiziki bir kara hududu oluşturulamıyor. Bu yüzden denetimlerin lakin denizde yapılması kararlaştırılsa da uygulanmasında sıkıntılar yaşanıyor.

İngiltere, ülkenin toprak bütünlüğünü tehdit ettiğini savunduğu protokolün geniş ölçüde değiştirilmesini istiyor. AB ise protokolün değiştirilmesine sıcak bakmıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir