Devlet erkanından Anıtkabir ziyareti

TBMM’nin 103. açılış yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Ankara’da düzenlenen merasimlerle kutlandı.

TBMM Lideri Mustafa Şentop başkanlığındaki devlet erkanı, TBMM’nin açılışının 103. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Anıtkabir’de düzenlenen merasime katıldı.

Törende, Şentop’un yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve milletvekilleri yer aldı.

Aslanlı Yol’dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine gelen heyet, TBMM Lideri Şentop’un mozoleye çelenk bırakmasının akabinde hürmet duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu.

Misak-ı Ulusal Kulesi’nde Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Şentop, şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, öncülüğünüzde toplanan ve açılan, birinci başkanlığını yaptığınız, millet irademizin temsil yeri olarak dünyadaki saygın varlığıyla gurur duyduğumuz Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 103. yıl dönümü vesilesiyle buradayız. Varlık yokluk çizgisine sürüklenen ve büyük bir ümitsizlik içinde sindirilmeye çalışılan milletimizi birleştirip yeni bir diriliş destanı yazarak ‘milli egemenlik’ idrakiyle teşekkül ettirdiğiniz şanlı Meclisimizin açılış gününde; birebir heyecan, şevk ve ilhamla milletimizi temsil etmenin onurunu yaşıyoruz.

Milli egemenlikten ve tam istiklalden hiç vazgeçmediğimiz bu 103 yılda, gelecek asırlarda da tıpkı idealle yol yürüyecek müstakbel şuurlu jenerasyonları yetiştirme amacıyla çalışıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin inançlı ellerinde ebediyen devam edecektir.

Kurtarıcı, kurucu ve gazi sıfatlarını haiz Türkiye Büyük Millet Meclisi, milletimizden aldığı gücü ‘önce millet ve vatan’ idrakiyle, demokrasi ve cumhuriyet tabanında kararlılıkla devam ettirecektir. Kimsenin zerrece kuşkusu olmasın. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920’deki kutlu kuruluş gününden bugüne, 103 yıldır birebir ruhla; Misakımilli gayeleri içinde, tek vatan telakkisi ile al bayrağımız altında varlığımızı sürdürmenin teminatı olmaya devam edecektir. Başta şahsınız olmak üzere, Ulusal Çabamızın asil evlatları olan yol arkadaşlarınızı, aziz şühedayı ve birinci Meclisimizin fedakar milletvekillerini, rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun.”

MECLİS’TE TÖREN

TBMM’nin açılışının 103. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Meclis’teki Atatürk Anıtı önünde de merasim düzenlendi.

Törende, TBMM Lideri Mustafa Şentop’un Atatürk Anıtı’na kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bırakmasının akabinde hürmet duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, TBMM Başkanvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Haydar Akar; AK Parti Küme Lideri İsmet Yılmaz, AK Parti Küme Başkanvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Hasret Yılmaz, CHP Küme Başkanvekilleri Engin Altay ve Özgür Özel, YETERLİ Parti Küme Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, milletvekilleri ile TBMM idari çalışanı katıldı.

Ulus’taki Birinci Meclis Binası’nda da merasim düzenlendi.

Törene, TBMM Lideri Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Küme Lideri İsmet Yılmaz, AK Parti Küme Başkanvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ve Hasret Varlıklı, CHP Küme Başkanvekilleri Özgür Özel ve Engin Altay, MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay, MHP Genel Lider Yardımcısı Mevlüt Karakaya, ÂLÂ Parti Küme Başkanvekili İsmail Tatlıoğlu, TBMM’de kümesi bulunan siyasi parti temsilcileri ile birtakım milletvekilleri katıldı.

Tören, Birinci Meclis’te birinci konuşmayı yapan Sinop Mebusu Şerif Bey’in konuşmasının ses kaydının dinletilmesi, hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

TBMM Lideri Şentop, burada yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş merkezli zelzeleler nedeniyle yüreklerinin buruk, gönüllerinin yaslı olduğunu lisana getirdi.

En büyük tesellinin devletin bütün kurumlarıyla ziyan gören vatandaşların yaralarını sarmak, yeni yaşama imkanlarını oluşturmak için gösterdiği inanılmaz gayret olduğunu belirten Şentop, şunları söyledi:

“İnşallah, bu acı hadisenin izlerini silmek, 11 ili etkileyen sarsıntıların yıkıma uğrattığı kentleri daha güçlü bir halde ayağa kaldırmak için gösterilen uğraş en kısa müddette sonuçlarını verecektir. Devletimizin bu bahisteki kararlılığı, hazırlığı ve gücü tamdır. Bu vesileyle bir defa daha zelzele felaketinde hayatını kaybeden canlarımıza rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.”

“MECLİS, ULUSAL PROBLEMLERDE ORTAK TUTUM ALMA CİHETİNE GİTMEKTE”

Şentop, 23 Nisan’ın tarihi manasını kavramaya, bıraktığı siyasi mirası hakkıyla tespite, kavradıklarını ve tespitlerini genç jenerasyonlara aktarmaya mecbur olduklarını tabir ederek, şöyle konuştu:

“Bugün 103’üncü açılış yıl dönümünü idrak ettiğimiz TBMM’nin ve Ulusal Caba’nın karargahı olmuş Birinci Meclis’in bu devlet var epeyce, bu millet hayatiyetini devam ettirdikçe büyük ve yol gösterici bir manası olacaktır. Tarihi niteliği ve kıymeti göz önüne alındığında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin o birinci periyodundan en önemli şu derslerin alınması gerekli görünmektedir; Türkiye Büyük Millet Meclisi birinci olarak, tam bağımsızlık gayesinin mecburi kıldığı çabanın fakat milletin paydaşlığıyla ve meşruiyetini direkt milletten alarak yapılabileceğinin kabulü üzerinde yükselir. Amasya tamiminde sarahaten ortaya konan ‘Milletin istiklalini, tekrar milletin azim ve kararı kurtaracaktır.’ prensibi doğrultusunda millet, Meclisin Ankara’da toplanmasıyla birlikte Ulusal Uğraşın izleyicisi ve edilgin objesi değil, şahsen sahibi olmuştur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir