İngiltere Başbakanı Sunak hakkında soruşturma başlatıldı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak hakkında gelir beyanı ile ilgili soruşturma başlatıldı. İngiltere parlamentosunun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Parlamento Standartları yetkilisi Daniel Greenberg’in Sunak hakkında parlamento üyelerinin tüm gelirlerini bildirmesini öngören 6. unsur uyarınca 13 Nisan’da soruşturma başlattığı bildirildi. Açıklamada öbür ayrıntıya yer verilmedi.

Başbakanlık Ofisi’nden bir sözcü, Sunak hakkındaki soruşturmanın eşi Akshata Murty’nin ortağı olduğu çocuk bakım firması Koru Kids ile olan irtibatları nedeniyle gelir beyanına ait beklenen bir kural ihlalini araştırmak için başlatıldığını aktararak, soruşturmaya yardımcı olacaklarını söz etti.
Koru Kids, çocuk bakıcılığının teşvik edilmesi için geçtiğimiz ay bütçede önerilen bir pilot programdan yararlanabilecek altı özel çocuk bakım sağlayıcısı ortasında yer alıyor ve kurum aracılığıyla eğitim alanlara bin 200 sterlin teklif ediliyor.

Soruşturmada Sunak’ın davranış kurallarını çiğnediği tespit edilirse, ihlali kabul etmesi ve özür dilemesi istenebilir. Sunak, 28 Mart’ta komite önünde çocuk bakıcılığının teşvik edilmesi hakkında yaptığı konuşmada eşinin şirketinden bahsetmemiş, Emekçi Partisi Milletvekili Catherine McKinnell’in beyan edecek bir şeyi olup olmadığını sorduğunda “Hayır” karşılığını vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir