Erdoğan’dan muhalefete: Bunları nasıl Cudi’de gömdüysek…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kilis’te iftar programında yaptığı konuşmada “Türkiye’yi ve zelzele bölgesindeki kentleri hengame eden, birbirinin kuyusunu kazan, ruhsuz, ufuksuz, vizyonsuz kumar masasının kaprislerine terk edemeyiz” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu formda:

Ben bu iftar sofrasını muhabbet sofrası olarak görüyorum ve bugün sizlerle bir ortada olmanın bahtiyarlığı içindeyiz. Cumhur İttifakı olarak tüm heyetimizle birlikte sizlerle bir ortada olmak bizlere başka bir güç veriyor. Ortamızda şehit ailelerimiz var, gazilerimiz var, gazi ailelerimiz var. Daima birlikte bir ortada olmak sahiden bizlere farklı bir güç katıyor. Bizler ortak bir yazgısı ortak bir geleceği de paylaşıyoruz. Başkaları ne yaparsa yapsın, hangi uydurma gündemlerin peşinde koşarsa koşsun biz her günümüzü zelzele öncelikli sıkıntılarla geçiriyoruz.

Bir hafta evvel Adıyaman’ı akabinde da Gaziantep’i ziyaret ettik, artık de sizlerle bugün hem acınıza hem ramazan sevincinize ortak olmak hem de sizlere yalnız olmadığınızı hissettirmemek için Kilis’teyiz. 11 vilayetimizin 11’ini de dolaşacağız.

‘HER ALANDA SİZLERİN YANINDA OLDUK’

Devletimizin tüm kurumlarını seferber ederek, her alanda sizlerin yanında olduk. Bakan arkadaşlarımızı hızla vilayetimize görevlendirmek suretiyle birinci günden itibaren çalışmaların uyumunu yürüttük. AFAD ve KIZILAY ile iş birliği içinde belediyelerimiz çalışmalarına kesintisiz devam ediyor. Kilis’te hayat tekrar eski tertibine kavuşana kadar devlet kurumlarımız ve belediyelerimiz sizleri yalnız bırakmayacak. Devlet, millet, sivil toplum sırt sırta vererek yaralarımızı en kısa müddette daima birlikte saracağız.

Kilis dahil birçok vilayetimizde hasar tespit faaliyetlerinden enkaz kaldırmaya tüm çalışmalar süratle yürüyor. Zelzele konutlarımızın inşası noktasında yer etütleri biten yerlerde temelleri atıyoruz. Depremzedelerimizi bir an evvel huzurla yaşayacakları kalıcı konutlara kavuşturmak istiyoruz. 1643 afet konutu ve 2 bin 648 köy konutu inşa edeceğiz. Bunlardan 649 konutun temelini bugün attık. Sarsıntının vurduğu 11 vilayetimizde 319 bin konut toplamda ise 650 bin konut inşa edeceğiz. 319 binini bir sene içerisinde bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Köy meskenlerinin bir kısmını bayrama kadar yetiştirme durumumuz olabilir. Bu hususta Bakanımız çok kararlı.

‘YATAY MİMARİ İLKEMİZDEN ASLA TAVİZ VERMİYORUZ, VERMEYECEĞİZ’

Çalışmalarımızı kentlerimizin sosyolojisini, tarihini, sanatını, kültürünü, mimari yapısını koruyacak bir anlayışla yürütüyoruz. Yatay mimari ilkemizden asla taviz vermiyoruz, vermeyeceğiz. Konutlarımız yer artı 3 yahut 4 kat olacak. Toplumsal konutlarımızın üretimi da tıpkı formda süratle devam ediyor. Türkiye bu büyük afetin de üstesinden gelerek gayelerine yanlışsız ilerlemeye kararlılıkla devam edecektir.

‘BUNLARI NASIL CUDİ’DE NASIL GABAR’DA NASIL TENDÜREK’TE GÖMDÜYSEK ALLAH’IN MÜSAADESİYLE 14 MAYIS’TA SİZ SANDIĞA GÖMECEKSİNİZ’

Ülkemizin süratli karar alan bunları muvaffakiyetle uygulayan idareye gereksinimi bulunuyor. Daha bir masa etrafında toplanmış 7-8 kişiyi yönetim edemeyenlerin 85 milyon vatandaşıyla tüm Türkiye’yi yönetim etmesi beklenemez. Teröristlerle el ele dolaşanların benim ülkeme, Kilisime verebileceği hiçbir şey yoktur. Bunları nasıl Cudi’de nasıl Gabar’da nasıl Tendürek’te gömdüysek Allah’ın müsaadesiyle 14 Mayıs’ta siz sandığa gömeceksiniz. STürkiye’yi ve zelzele bölgesindeki kentleri hengame eden, birbirinin kuyusunu kazan, ruhsuz, ufuksuz, vizyonsuz kumar masasının kaprislerine terk edemeyiz. Sizlerden 14 Mayıs’ta geleceğinize sahip çıkmanızı bilhassa istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir