Bursa’da ahilik kültürü yaşatılıyor

BURSA (İGFA) – Ticaret Vilayet Müdürlüğü ve Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği işbirliğiyle Ahilik Kültürü Haftası nedeniyle bir dizi aktiflik düzenlendi.

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük rol oynayan ve 13’üncü yüzyılda görülmeye başlayan esnaf kuruluşu olan Ahilik, etkinliklerle yaşatıldı. Her yıl kutlanan ve klasik hale gelen Ahilik Kültürü Haftası aktiflikleri kapsamında Bursa Ticaret Vilayet Müdürü İsmail Aslanlar ve BESOB Lideri Fahrettin Bilgit, beraberindeki esnaflarla birlikte Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ı tarihi belediye binasında ziyaret etti.

AHİLİK KÜLTÜRÜ DEĞİŞMEYECEK

Türk kültüründe ahiliğin ehemmiyetine vurgu yapan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, “Dünya ne kadar değişirse değişsin, ticaretin sistemi, hali ne kadar farklılaşırsa farklılaşsın esnaflığın ve ahilik kültürünün değişmeyeceğini düşünüyorum. Yani oradaki doğrular ve gerçekler her vakit birebirdir, değişmez. Ecdat o kadar anlayışlı ki vaktinde Koza Han’dan elde edilen kira gelirleriyle İstanbul’daki birtakım mescitlerin ve imalathanelerin masraflarını karşılamış. Bursa, nasıl bugün Ankara’dan, bakanlıklardan destekleniyorsa o vakit da Bursa’dan bu işler yapılıyormuş. Yani Bursa aslında bu hususta altyapısı olan bir kenttir. Ben bu vesileyle bu ahilik kültürünü yaşatan esnaf odalarına ve tüm esnafımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Aktaş, daha sonra etkinlikler kapsamında Orhangazi Meydanı’nda esnaflarla birlikte vatandaşlara pilav, ayran ikram etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir