HDP’li vekil TBMM Genel Kurulu’na Hikmet Kıvılcımlı rozetiyle katıldı

Yeşil Sol Parti Milletvekili ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Şurası Üyesi Perihan Koca, TBMM Genel Kurulu’na yakasında Dr. Hikmet Kıvılcımlı rozeti ile katıldı.

Seçimlere Yeşil Sol Parti listelerinden katılan ve 14 Mayıs’ta Mersin Milletvekili seçilen Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP)’nin Sözcüler Konseyi Üyesi Perihan Koca, Meclis Genel Kurulu’na Türkiye solunun önde gelen isimlerinden Doktor Hikmet Kıvılımlı rozeti ile katıldı. Koca, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün meclis genel şurasına öğrencisi olmaktan onur duyduğum Doktor Hikmet Kıvılcımlı’nın rozetini göğsümde taşıyarak girdim. Her şartta ismine ve geleneğe layık olma sorumluluğu ile” dedi.

Hikmet Kıvılcımlı, 1902’de Priştine’de dünyaya gelir. Hikmet Kıvılcımlı, Türkiye solunun önde gelen isimlerinden, bilimsel sosyalist kuramcı, başkan, özgün, üretken, araştırmacı ve bir polemik ustasıdır. 22,5 yıl mahpus yatar. TKP yöneticiliği yapar. 1954’te Vatan Partisi’ni kurar.

Genç yaşlarından itibaren marksist niyetleri Türkiye’nin özgün şartlarına uyarlama eforu veren Kıvılcımlı, kendi tabiriyle, “Marksizm-Leninizmi alfabeden başlayıp cebri âlâsına dek etüd eder.”

Kıvılcımlı, tarihi bir bilim olarak anlama ve kavrayışın kitabı olan “Tarih Tezi” başta olmak üzere çok sayıda kitap, çeviri, gazete ve mecmualarda yayımlanmış yüzlerce makale ve yayımlanmamış binlerce sayfalık çalışma bırakır. 10 Ekim 1971’de Belgrad’da yaşama veda eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir