Atatürk Kapalı Spor Salonu ayağa kalkıyor

BURSA (İGFA) – Bursa’da 1972 yılında inşaatı tamamlanarak hizmete açılan, kentin yakın tarihinde kıymetli anılara sahne olan, lakin ekonomik ömrünü tamamladığı için risk raporları doğrultusunda 2020 yılında yıkımları gerçekleştirilen Atatürk Kapalı Spor Salonu, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar ayağa kaldırılıyor. Yıkım sonrası Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Mimarlar Odası tarafından ulusal mimari proje müsabakası düzenlenmiş, heyet üyeleri tarafından spor salonuyla ilgili en uygun proje belirlenmişti. Kent için değerli bir kıymet olan Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda çalışmalar, düzenlenen temel atma merasimiyle başladı. Yeni yapılacak olan salonda, basketbol süper lig maçlarının oynanabileceği FIBA onaylı 3100 kişi kapasiteli basketbol alanı, soyunma odaları, fitness salonu, branş spor salonları üzere alanlar ve kapalı otopark yer alacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı Süper Toto Teşkilat Başkanlığı’nın dayanaklarıyla yapılan salon, yeni çağdaş mimarisiyle değerli bir cazibe merkezi olacak. Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Milletvekili Mustafa Varank ve Refik Özen, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, Yatırım İşletmeler Genel Müdürü Prof. Dr. Süleyman Şahin, Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar ve genç sportmenler katıldı.

“GENÇLERİN SPORA İLGİSİNİ ARTTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Merasimde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sporun ruhu ve vücudu düzgünleştiren, hayata güç ve mana katan değerli bir aktivite olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atlet kimliğinin olmasıyla sporla alakalı kıymetli yatırımların yapıldığını belirten Lider Aktaş, Bursa’ya da bu mevzuda birçok yatırımların yapıldığını tabir etti. Bursa’nın sporun, atletin ve gençlerin dostu olmaya devam edeceğini lisana getiren Lider Aktaş, “Genç jenerasyonların spora ilgisini arttırmak için çalışıyoruz. Tüm spor kısımlarıyla Bursalıları buluşturmak en büyük hayalimiz. O yüzden ihtisas bahislerinde birçok spor salonları yaptık ve bugün Bursa düne nazaran çok daha güçlü. Büyükşehir Belediyespor 26 branşta, 4 spor kompleksinde, 17 sportif tesisinde, 2023 yılı itibariyle 69 bin 250 lisanslı sportmeni, 2 bin 250 etkin spor yaptırılan sportmeni, 124 ulusal atleti, 99 branş antrenörü, branşlarında faal misyonlu takımlarıyla gurur kaynağımız. Efeler Ligi’nde voleybol ekibimiz, birinci yılında Bayanlar Hentbol Üstün Ligi’nde yükselme başarısı gösteren ‘Poyrazın Kızları’ çok uygun gayret veriyor” dedi.

“BU DURUMDAN ÇOK MUTLUYUM”
Vazifeye geldikleri günden bu yana kente birçok yatırım kazandırdıklarını anlatan Lider Aktaş, bunlarda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın büyük dayanak ve katkıları olduğunu hatırlattı. Vakıf Bera spor tesisleri, Cerrah Mahallesi spor tesisi, Mustafakemalpaşa gençlik merkezi toplumsal ömür ve spor tesisleri, Akçalar futbol alanı, Okçuluk salonu, Emek Hatice Kübra İlgün gençlik ve spor tesisi, Panayır Mahallesi spor tesisleri, Yenibağlar spor tesisi ve gençlik merkezi, Millet Mahallesi gençlik ve spor merkezi, İnegölspor tesisleri, Orhaneli gençlik kampı ve daha pek çok yatırım bulunduğunu söyleyen Lider Aktaş, inşaatı devam eden sayısız işlerin de olduğunu belirtti. Lider Aktaş, “Yaz-kış spor okulları, spor tertipleri ve spor şenlikleri kapsamında hayatında hiç spor yapmamış 5 bine yakın genci sporla buluşturuyoruz. Cet sporlarımızın yaşatılması için değerli çalışmalar yapıyoruz. Amatör spor kulüplerini maddi olarak da destekliyoruz. Geçen sene Bursa’daki 520 spor kulübüne toplamda 4 milyon 500 bin TL takviye sağlamıştık. Bu sene ise 533 amatör spor kulübüne toplam 8 milyon TL nakdi yardımda bulunduk. Bu aktivitelerin ve alanların yapılması muvaffakiyetleri da beraberinde getiriyor. Mahallî yönetici olarak bu durumdan çok mutluyum” diye konuştu.


“3100 KİŞİ KAPASİTELİ BASKETBOL SAHASI”
Atatürk Kapalı Spor Salonu projesinden büyük bir heyecan ve memnunluk duyduğunu lisana getiren Lider Aktaş, senelerce kente hizmet eden, kendisi üzere birçok insanın hayatında anıları bulunan salonunda ekonomik ömrünü doldurması sebebiyle yıkıldığını belirtti. Akademik odalarla işbirliği yaparak bir proje yarışı açtıklarını anlatan Lider Aktaş, “Bursa Mimarlar Odası’na verdikleri dayanaktan ötürü teşekkür ediyorum. Yarış sonucunda bu proje ortaya çıktı. Toplam 18 bin 720 metrekarelik inşaat alanına sahip alanda 3100 kişi kapasiteli basketbol alanı ve çeşitli üniteler bulunuyor. Yeni Atatürk Kapalı Spor Salonu’nu önümüzdeki periyotta birebir yerinde kentimizin hizmetine sunmuş olacağız. Bakanımıza bu projeye ve öbür projelere verdiği dayanaklardan ötürü teşekkür ediyorum. Bursa’mıza, gençlere, çocuklara ve kulüplere güzel uğurlu olsun” dedi.

“HEP BİRLİKTE ATATÜRK İSMİNİ BURAYA ASALIM”
Bu süreçte akla hayale gelmeyecek tezviratlarsa karşı karşıya kaldığını söz eden Lider Aktaş, “Bu zihniyeti milletimiz çok düzgün biliyor. Salonu yıkarken yenisini yapmayacağımızı, güya salon eskimemiş ve sağlam bir salonu yıkıyormuşuz üzere algı ortaya attılar. ‘Atatürk’ isminden ötürü burayı yıktığımızı söz ettiler. Gazi Mustafa Kemal Atatürk hiç kimsenin monopolünde değildir. Biz Atatürk’e de sahip çıkıyoruz. Ceddimiz Osman Gazi ve Orhan Gazi’ye de sahip çıkıyoruz. Yaptığımız onarımların hepsi ortada. Bunlar yıllardır birebir şeyleri yapıyorlar. Hakkımda tezviratlarda bulunan öbür partilerin tüm üyelerine sesleniyorum. İnşallah salonun açılışında daima birlikte ‘Atatürk’ ismini büyük bir gururla ve onurla tekrar buraya asalım. Bu spor salonunu Bursalıların hizmetine sunalım inşallah” diye konuştu.

“BİZ İŞ YAPARIZ”
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ın Bursa’da fevkalade spor yatırımları yaptığını lisana getirdi. Bunlardan bir adedinin de Atatürk Kapalı Spor Salonu olduğunu söyleyen Bakan Bak, “Benim de burada anılarım var. Bursaspor’uyla, Sönmez Filamenti’yle, Tofaş’ıyla, Oyak Renault’uyla ve artık de efsane Poyrazın Kızları’yla Bursa bir spor kentidir. Kentin merkezine böylesi hoş bir spor salonu da yakışırdı. Liderimize teşekkür ediyoruz. Tüm dedikodulara karşın yılmadan çalıştı. Biz iş yaparız. Hizmet yaparız. Eser üretiriz. Bursa’da Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleriyle bir arada yaptığımız eserler ortada. İki hafta evvel de Bursa’da yeni yapıtları hizmete açtık. Tüm bunları gençlerimiz için yapıyoruz. Alinur Aktaş da gençler için durmadan ve yorulmadan çalışıyor” dedi.

“DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Türkiye’nin bir spor ihtilali yaşadığını tabir eden Bakan Bak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde son 22 senede yapılan yapıtların ortada olduğunu lisana getirdi. Binlerce tesisin yapıldığını ve yapılmaya devam edildiğini söyleyen Bak, “Eskiyen tesisleri de yeniliyoruz. Atatürk Kapalı Spor Salonu da misyonunu yerine getirmiş, efsane karşılaşmalara konut sahipliği yapmıştı. Yine Bursalılara hizmet etmesi için Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yine tasarlanmış. Salonları ve yüzme havuzuyla mükemmel bir tesis ortaya çıkıyor. Biz dayanak olmaya devam edeceğiz. Yaptığımız yatırımlarla 10 milyon çocuğa yüzme sporunu öğrettik. Memleketler arası alanda başarılı atletler çıkmaya başladı. Çocuklarımız makûs alışkanlıklar uzak tutuldu. Yapılan bu tesislere anne ve babalar çocuklarını getirsin. Bursa bir spor kenti, bursa bu cins yatırımları hak ediyor. Bu salonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa’da gençleri düşünen ve onlar için en düzgününü yapmaya çalışan grubun bulunduğunu hatırlattı. Efkan Ala, “Hizmet bizim işimiz. Öbürleri, yaptığımız işlerin 10 katı konuşur fakat yüzde 1’i kadar iş yapmazlar. Laf oburunun iş bizimdir. İşimiz gücümüz Bursa. Bursalı gençlere daha fazla hizmet etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Spor Salonu’nun üretiminde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, spor kenti olan Bursa’ya Atatürk Kapalı Spor Salonu’nun tekrar hizmet vermeye başlayacak olmasının sevindirici olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların akabinde, Atatürk Kapalı Spor Salonu için birinci harç protokol üyeleri ve genç atletler tarafından merasimle döküldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir