UEFA maçlarında VAR var mı, yok mu? UEFA Şampiyonlar Ligi’nde, Konferans Ligi’nde ve Avrupa Ligi’nde VAR var mı, Gol çizgisi teknolojisi var mı?

Avrupa Ligi’nde sahneye çıkan ekiplerimizin maçları yakından takip ediliyor. İstatistikler ve takımlar incelenirken VAR sisteminin olup olmadığı da merak konusu oldu. Pekala, UEFA Avrupa Ligi’nde VAR var mı? Avrupa Ligi maçlarında VAR sistemi faal mi, var mı? Gol teknolojisi var mı? Avrupa Ligi küme maçlarında VAR var mı? UEFA maçlarında VAR var mı, yok mu? UEFA Şampiyonlar Ligi’nde, Konferans Ligi’nde ve Avrupa Ligi’nde VAR var mı, Gol çizgisi teknolojisi var mı? İşte ayrıntılar…

VAR SİSTEMİ NEDİR?

Video yardımcı hakem, yardımcı hakemin maç manzarasını tekrar oynatarak mikrofonlu kulaklık vasıtasıyla bağlantı kurduğu maç hakeminin futbol maçı sırasında verdiği kimi kararları gözden geçiren sistemdir. Görüntü yardımcı hakem sistemi, şimdi futbol kuralları ortasında yer almamasına karşın Milletlerarası Futbol Birliği Konseyi tarafından çeşitli futbol tertiplerinde denenmektedir.

GOL ÇİZGİSİ TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Gol çizgisi teknolojisi, elektronik araçlar vasıtasıyla topun çizgiyi geçip geçmediğini tespit ederek hakeme yardımcı olan bir sistemdir. Gol çizgisi teknolojisinin gayesi hakemlerin yetkisini almak değil karar vermelerine yardımcı olmaktır. Premier League, 2010 FIFA Dünya Kupası ve 2012 Avrupa Futbol Şampiyonasında ortaya çıkan tenkitlerin akabinde sisteme daha evvel karşı çıkan FIFA, teknoloji için önerilen dokuz sistemi test etti ve yalnızca iki tanesi testlerden muvaffakiyetle geçti.

5 Temmuz 2012’de gol çizgisi teknolojisinin kullanımı Memleketler arası Futbol Birliği Konseyi (IFAB) tarafından onaylandı. İki sistem ikinci bir test kademesinden geçirildi. FIFA Aralık 2012’de Brezilya’da düzenlenecek olan 2014 FIFA Dünya Kupası’nda gol çizgisi teknolojisini kullanacağını ilan etti. Başka yandan teknoloji 2013’ten itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde Major League Soccer’da kullanıldı. Lakin MLS’teki Kanada gruplarının kaynak yetersizliği sebebiyle konut sahibi oldukları maçlarda kullanılmamaktadır. Gol çizgisi teknolojisi 2014 FIFA Dünya Kupası’ndaki 12 stadyuma yerleştirilen GoalControl sistemi vasıtasıyla uygulanmaktadır.

UEFA AVRUPA LİGİ’NDE VAR VAR MI?

UEFA Avrupa Ligi playoff’larda VAR sistemi yoktu. Ama UEFA Avrupa Ligi küme maçlarında ve 2. çeşit, çeyrek final, yarı final, final maçlarında VAR sistemi faal olacaktır. Ayrıyeten gol çizgisi teknolojisi de mevcuttur.

UEFA MAÇLARIN VAR VAR MI?

Play-off lar hariç tüm UEFA maçlarında yani Şampiyonlar Ligi, Konferans Ligi ve Avrupa Ligi maçlarında VAR sistemi vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir