Togg’dan Google ve Yandex’e rakip

TOGG evvelki gün ‘bir arabadan daha fazlası’ olarak tanımladığı istikametini birinci kere gösterdi ve taşınabilir uygulaması Trumore’u tanıttı. İstanbul’da düzenlenen aktifliğe katılan gazetecilere Trumore’un beta sürümünü indirip test etme imkânı da verildi. Ben de toplantıdan sonra Trumore’un şimdi yayınlanmaya hazır olmayan versiyonunu test ettim. Kazan, Gez, Oyna ve Keşfet olmak üzere 4 farklı kategoride kullanıcılara çeşitli tecrübeler sunan uygulama üzerindeki incelemelerim sonucunda bana nazaran, kullanıcıların en çok ilgisini çekecek özellik ‘Gez’ yani navigasyon hizmeti oldu. Zira, Trumore’un navigasyonu bana Türkiye’yi daha yeterli tanıyan, gereksinimlere da buna nazaran cevap verebilen bir tecrübe sunacağının birinci işaretlerini verdi.

TÜRKİYE’Yİ TANIYOR

Türkiye’de akıllı telefon üzerinden kullanılan en yaygın navigasyon hizmetleri, Rusya merkezli teknoloji şirketi Yandex’in ‘Yandex Navi’ uygulaması ve ABD merkezli Google’ın ‘Harita’ uygulaması. İkisi de yılların kullanıcı tecrübesi ve geri bildirimine sahip. O denli ki, Yandex Navi’nin Türkiye’de 60 milyon aylık kullanıcısı var. Her ikisini de yıllardır kullanan birisi olarak Yandex Navi’nin bu pazardaki en tezli oyuncu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Trumore’un navigasyon hizmeti ise doğrusu daha evvel görmediğim dikkat alımlı birkaç özellik sunuyor. Her şeyden evvel Türkiye’yi daha yeterli tanıdığını kullanıcıya hissettiriyor.

‘259.5 TL’YE BURSA’YA GİDERSİN’

Navigasyonda dikkatimi çeken birinci özellik yola çıkmadan paralı yolların ne kadar tutacağını bize göstermesi. Örneğin, İstanbul’dan Bursa’ya TEM Otoyolu ve Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak gidersem paralı yollar ile köprüye 259.2 TL ödeyeceğimi söylüyor. “Ankara’ya gideceksen en uygun 122.5 TL’den şu yolu kullanarak 6 saat 50 dakikada varabilirsin” diyor. Elektrikli arabayla gidersem ne kadar güç harcayacağımı da (İstanbul-Bursa 45 KWh) belirtiyor. Rota tamamlandığında gidilen kentin dijital magnetini kullanıcıya armağan ediyor. Türkiye’nin kültürel miraslarını, müzelerini, tarihi kilise ve mescitlerini de Togg’un navigasyonu üzerinden çok daha detaylı görebiliyoruz. Bunlar, Google ve Yandex’te görmediğimiz kimi özelliklerden. Togg yalnızca bu navigasyon hizmetiyle hiç araba satmadan milyonlarca kullanıcıya erişebilir. 

BU İSTİKAMETLER GELİŞTİRİLİRSE DAHA DÜZGÜN OLUR

UYGULAMA şimdi Beta yani herkese açılmadan evvelki sürüme sahip. Üzerinde son geliştirmeler devam ediyor. Ben de doğal olarak direkt Yandex ve Google’ın navigasyon servisleriyle karşılaştırdım. Trafik bilgisini şimdi nereden aldığını bilmiyoruz ancak şehiriçinde Yandex’in sağladığı bilgilere yakın bilgiler veriyor. Uygulamada rastgele bir takılma gözükmüyor. Lakin yolları simgeleyen renk çizgileri daha besbelli ve keskin olabilirdi diye düşünüyorum. Gideceğimiz rotayı çizen renk için ise ‘turkuvaz yerine yeşil tonlarında olsaydı keşke’ dedim. Yeniden rotayı gireceğimiz kısım yani adres çubuğu telefon ekranının üzerinde değil de altına alınsa kötü durmaz hatta kullanımı kolaylaştırırdı. Yazı fontları da biraz daha kalın bir fontla sunulabilirdi.

HİÇ ARAÇ SATMADAN MİLYONLARA ERİŞECEK

Trumore uygulaması yalnızca TOGG sahiplerine değil herkese açık olacak. App Store, Google Play ve AppGallery isimli akıllı telefon uygulama mağazaları üzerinden fiyatsız olarak indirilebilecek. Uygulamada yalnızca ‘Gez’ yani navigasyon hizmeti yok. Fintek tahlillerinin sunulduğu ‘Kazan’, oyun ve oyunlaştırmaya dair servislerin yer aldığı ‘Oyna’, THY, Hopi, Trendyol gibisi işbirliklerinin bulunduğu ‘Keşfet’ olmak üzere 4 ana kategoride hizmetler var. ‘Kullanıcı empati platformu’ olarak da tanımlanan uygulama, bilgiyi işleyip yapay zekâ ile geliştirebilme özelliğine sahip. Velhasıl, Togg Mart 2023’e kadar tek bir araç satmadan milyonlara ulaşabilir. Navigasyon ve etrafına kuracağı servisleri tezli rakiplerinin düzeyine çıkarabilirse de fark yaratır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir