Sunuculara kötü haber: Yapay zeka rakip geliyor

Yapay zeka hayatın her alanının etkilemeye devam ediyor. Kuveyt Times’ın bir iştiraki olan Kuveyt News, yapay zekâyla geliştirilen sanal haber sunucusu Fedha’yı tanıttı. Toplumsal medya hesabı üzerinden tanıtımı yapılan Fedha’nın dış görünüşü, sarı saçlı, renkli gözlü, siyah ceket ve beyaz tişört giyen bir bayan olarak tasvir edildi.

Fedha tanıtım görüntüsünde, “Ben Kuveyt’te Kuveyt News’te yapay zeka ile çalışan birinci sunucu olan Fedha. Ne tıp haberleri tercih edersiniz? Fikirlerinizi duyalım” dedi.

Kuveyt News Genel Yayın Direktör Yardımcısı Abdullah Boftain yaptığı açıklamada, Fedha’nın Kuveyt aksanına sahip olabileceğini ve çevrimiçi haber bültenlerini okuyabileceğini belirterek, “Fedha, gümüşe, metale atıfta bulunan tanınan, eski bir Kuveyt ismidir. Robotları her vakit gümüş ve metalik renkli olarak hayal ederiz, bu yüzden ikisini birleştirdik” tabirlerini kullandı. Boftain, Fedha’nın sarı saçları ve renkli gözlerinin ülkenin gurbetçi nüfusunu yansıttığını aktardı.

Fedha yapay zekâ ile üretilen birinci haber suncucu değil, 2018’de Çin devlet haber ajansı, kendi sanal haber spikerini tanıtmıştı.

YAPAY ZEKÂNIN 300 MİLYON TAM VAKİTLİ İŞİN YERİNİ ALMASI BEKLENİYOR

Yatırım bankası Goldman Sachs tarafından geçen ay yayımlanan raporda, yapay zekanın 300 milyon tam vakitli işin yerini alabileceği belirtildi.

Raporda, teknolojinin ABD ve Avrupa’daki işlerin dörtte birinden fazlasını üstlenebileceği, fakat bunun tıpkı vakitte yeni işler ve üretkenlik patlaması manasına gelebileceğini öne sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir