Özhaseki: Ekmek 1 lirayken alamıyorsunuz. Ama bugün 5 lira ile çok rahat alabiliyorsunuz

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki, 2002 ile bugünün minimum fiyatın alım gücüne dair açıklamalarda bulundu.

TV Kayseri’de katıldığı bir programda konuşan Özhaseki, “Enflasyon biraz yüksek olabilir. Ekmek 1 lirayken alamıyorsunuz. Ancak bugün 5 lira ile çok rahat alabiliyorsunuz. Burada insanların alım gücünün arttırılması kıymetli” sözlerini kullandı.

Özhaseki, “2002’deki minimum fiyatla ne alınabiliyordu, bugün ne alınabiliyor? Kaç kilo et alınıyordu, kaç kilo süt alınıyordu, kaç yumurta alınıyordu, kaç litre akaryakıt alınıyordu, artık ne kadar alınabiliyor. Bugün üç misli, dört misli daha fazla alınabilir hale geldi” dedi.

İhracat sayılarını örnek gösteren Özhaseki, “İnsanların alım gücü artsın diye. Fındığın fiyatının arttırılması, çayın fiyatının arttırılması, üzümün fiyatının arttırması, çiftçiye takviye verilmesi, emekliye verilmesi, memura verilmesi boşuna değil, alım gücünün arttırmasına yönelik atraksiyonlar bunlar ve hayat kıymetlenmiş olabilir, lakin insanların alım gücü de arttı. Bunu da görmek lazım. Bu bir tercihti ve bu tercih kullanıldı. Ben de yanlışsız bir tercih olduğuna inanıyorum. Harikulade formda de zati ihracat artıyor. 250 milyar doları yakalayan bir ihracattayız. 30 küsur milyar dolarlardan 250 milyar dolar ihracatı yakalayan bir ülke konumumdayız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir