Miçotakis: Erdoğan, seçimlerden önce gerginliği körüklüyor

Ankara-Atina sınırında karşılıklı suçlamalarla tansiyon artarken, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, 86’ncı Selanik Milletlerarası Ticaret Fuarı kapsamında düzenlenen basın toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik açıklamalarına değinen Miçotakis, Erdoğan’ın seçimlerden evvel ‘milliyetçiliği odağına aldığını’ söyledi. “Sayın Erdoğan’ın son açıklamaları kabul edilemez” diyen Miçotakis, Ankara’nın seçimlere giderken ‘gerginliği körüklediğini’ savundu.

‘ADALARDA TEHDİT OLUŞTURAN TÜRKİYE’DİR’

Proto Thema gazetesinin aktardığına nazaran, “Erdoğan ile her vakit görüşmeye açığım” tabirlerini kullanan Miçotakis, “Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarının tersine, adalarda tehdit oluşturan Türkiye’dir” diyerek devam etti. Atina’nın Ankara ile irtibat kanallarını açık tutacağını belirten Miçotakis, Prag’da düzenlenmesi planlanan ‘Avrupa Siyasi Topluluğu’ toplantısına işaret etti. Yunanistan Başbakanı, şöyle konuştu: “Erdoğan ile her vakit görüşmeye açığım ve bir görüşme fırsatımız olacağı için minnettarım. Önümüzdeki günlerde, Türkiye’nin muhtemelen davet edileceği Avrupa Siyasi Topluluğu’nun birinci toplantısı Prag’da yapılacak. Ankara’nın iştirakine pürüz olmayacağız.”

Üst seviye bir Avrupa Birliği (AB) yetkilisinin verdiği bilgiye nazaran, 6-7 Ekim’de AB Devir Lideri Çek Cumhuriyeti’nin konut sahipliğinde Prag’da düzenlenecek gayriresmi nitelikli AB Başkanlar Tepesi öncesinde ‘Avrupa Siyasi Topluluğu’ toplantısı planlandığı belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

Eylül ayı başında Samsun’da Teknofest’te konuşan Erdoğan, “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya: Bir gece apansızın gelebiliriz” açıklamasında bulunmuştu. Erdoğan daha sonra Yunanistan’a yönelik “Bir gece birden gelebiliriz” kelamlarına dair yaptığı açıklamada, “Yunanistan’ın son periyotta Türkiye’ye yönelik tavrı izah edilir üzere değil. Bir yanda Ege’de yaptıkları ihlaller var, kimileri NATO vazifesi icra eden uçaklarımıza yönelik tacizler var. Onların anlayacağı lisan neyse biz parantez açarak o lisanla konuşuyoruz. Anlıyorum ki onlar da anlıyor” sözlerini kullanmıştı.

Türkiye, Yunanistan’ı Girit’te konuşlu Rus üretimi S-300 hava savunma sistemlerini kullanarak F-16 savaş uçaklarını ‘taciz’ etmekle suçluyor. Yunanistan, tezleri reddederken Türk uçaklarının bildirim yapmadıklarını ve hava alanını ihlal ettiği suçlamasını yöneltiyor. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir