MHP’li Akçay: 6’lı masanın adayını ya Amerika ya Avrupa belirleyecek

MHP Küme Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Erkan Akçay, 6 muhalefet partisi başkanının birlikte aday çıkarmakta zorlandıklarını savunarak, “Daha adayını çıkaramamış, ‘Biz seçimi kazanacağız.’ diyorlar. Mecburen adaylarını ya Amerika ya Avrupa belirleyecek.” dedi.

Partisi tarafından Turgutlu ilçesindeki Mesadet Özcan Konferans Salonu’nda düzenlenen “Adım Adım 2023 İlçe İlçe Anadolu” programına katılan Akçay, Türk Devletleri Teşkilatının değerini giderek artırdığını söyledi.

Sekiz devletin iştirakiyle kurulan teşkilatta Macaristan ve KKTC’nin gözlemci üye olduğunu, bu ülkelerin de tam üye olacaklarını anlatan Akçay, “Ben inanıyorum ki Balkan devletlerinden de katılanlar olacak, sıraya girenler olacak ‘biz de girelim’ diye” tabirini kullandı.

Muhalefet önderlerinin oluşturduğu “altılı masa”yı eleştiren Erkan Akçay, bu masanın görünenleri ve görünmeyenlerinin bulunduğunu lisana getirdi.

Masanın altında HDP, ayaklarında ise Avrupa Kurulu, ABD ve Avrupa Birliği’nin bulunduğunu argüman eden Akçay, şöyle konuştu:

“Dikkat ederseniz masa yuvarlak, neden yuvarlak? Bunlar günlerce masanın neresinde oturacaklarını tartıştılar, yerlerini beğenmediler. Seçmen belli, açık, net, mahiyeti, hududu aşikâr bir adaya mı oy verir, ne olduğu muhakkak olmayan adaya mı oy verir? Daha adayını çıkaramamış, ‘Biz seçimi kazanacağız.’ diyorlar. Hani? Adayın yok senin. Seçimlerden sonra mı çıkaracaksınız adayınızı? Seçimler geldi çattı. Münasebetiyle aday bile çıkarmakta zorlanıyorlar. Mecburen adaylarını ya Amerika ya Avrupa belirleyecek. Bunların taahhütleri var: ‘Biz altılı masa olarak Avrupa Kurulu ve Avrupa Birliği’nin bütün kararlarına uymayı taahhüt ediyoruz.’ dediler. Bunlar millete taahhüt vermediler, taahhütlerini ABD’ye, AB’ye veriyorlar. Biz diyoruz ki planınız, programınız nedir, bu millete sözünüz nedir? Bu millete verdikleri bir kelam yok.”

Programa partinin MYK üyeleri Ali Uçak ve Mehmet Ödevli, Vilayet Lideri Murat Öner, İlçe Lideri Serkan Baş ile Turgutlu Sanayi ve Ticaret Odası Lideri Faruk Aydın da katıldı.

Programın akabinde Akçay, Turgutlu Ziraat Odası Lideri Abdullah Şenol’a ve ilçe esnafına ziyarette bulundu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir