İran İnsan Hakları Kurumu: Protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 304’e yükseldi

İran İnsan Hakları Kurumu (IHR), Mahsa Amini‘nin mevti sonrasında başlayan şovlarda güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 304’e yükseldiğini açıkladı.

Norveç merkezli IHR’ye ilişkin internet sitesinde yayınlanan raporda, ülkede 50 günü aşkın müddettir devam eden şovlara ait bilgi verildi.

Ülkedeki 31 eyaletten 22’sine dair sayıların yer aldığı raporda; en çok can kaybının sırasıyla Sistan-Beluçistan, Mazenderan, Tahran, Kürdistan ve Gilan eyaletlerinde yaşandığı belirtildi.

Raporda; Sistan-Beluçistan eyaletinde 118, Mazenderan’da 33, Tahran’da 30, Kürdistan’da 26, Gilan’da 22, Batı Azerbaycan’da 21, Kirmanşah’ta 13, Elborz’da 9, Horasan-ı Rezevi, İsfahan ve Zencan’da dörder, Loristan, Merkezi, Kazvin, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Doğu Azerbaycan, Erdebil, İylam, Huzistan ve Hemedan’da ikişer, Buşehr ve Simnan’da ise birer göstericinin ömrünü yitirdiği, ölenlerin toplam sayısının 304’e çıktığı kaydedildi.

Raporda, hayatını kaybeden göstericilerden 41’inin 18 yaşın altında, 24’ünün de bayan olduğu tabir edildi.

IHR, 1 Kasım’da yayımladığı raporda, Emini’nin vefatı sonrasında başlayan sokak şovlarında emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 253 protestocunun öldüğünü aktarmıştı.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı’nın (HRANA) haberinde ise, Mahsa Amini’nin mevti sonrası başlayan şovlarda şu ana kadar 38 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Ne olmuştu?

Tahran’da 13 Eylül’de ‘ahlak polisi’ olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de ömrünü yitirmesi İran’da ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Ülke genelinde devam eden şovlarda 10 binden fazla kişinin gözaltına alındığı öne sürülüyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir