Liseli kızı aylarca takip eden şüpheliye 3 yıl istemi

ELİF ALTIN / İstanbul – İstanbul’da, her gün Beykoz Kanlıca İskelesi’nden okula gitmek için vapura binen lise dokuzuncu sınıf öğrencisi, 15 yaşındaki E.T., yabancı asıllı olduğunu düşündüğü bir kişinin 5-6 aydır kendisini taciz ettiğini annesine anlattı. E.T., bu kişinin her gün kendisine bakarak gülümsediğini, göz kırptığını, vapurda diğer boş yer olsa dahi gelip karşısına oturduğunu, “Adın ne? Kaç yaşındasın? Beni mi kıracaksın, arkadaş olalım” diyerek kendisini rahatsız ettiğini, reddetmesine ve uyarmasına karşın bu kişinin ısrarla rahatsız edici davranışlarına devam ettiğini de annesine söyledi.

Kızının 5-6 aydır bu kişinin tacizlerine maruz kaldığını öğrenen anne D.T., durumu okul müdürüne anlattı. Okul müdürü M.U. ve anne D.T. birlikte plan yaptılar. E.T. tekrar her zamanki üzere okula gitmek için 2 Nisan 2022 günü konuttan çıkarak Kanlıca İskelesi’nden daima kullanmış olduğu vapura bindi. Kuşkulu kişi de tekrar birebir vapura bindi. Çabucak okul müdürünü arayan E.T., şüphelinin kendisiyle tıpkı vapurda olduğunu bildirdi. Okul müdürü M.U. da polisi arayarak durumu anlattı ve polisle birlikte Ortaköy İskelesi’nde E.T.’nin bulunduğu vapurun iskeleye yanaşmasını beklediler. Bu sırada E.T. daima annesi ve okul müdürüyle bağlantı halinde kaldı. Vapur iskeleye yanaşınca polis şüpheliyi E.T.’nin göstermesiyle gözaltına aldı. Kuşkulu kişinin 29 yaşındaki Afgan asıllı Sakhı Murad Azımı isimli kişi olduğu tespit edildi.

Suçlamayı reddetti

Şüpheli Azımı ise tabirinde hakkındaki suçlamaları reddetti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şüphelinin inkarının tersine mağdurun ve müştekinin dengeli beyanları, mağdurun şüpheliye iftira atmasını gerektirir bir nedenin bulunmamasını dikkate alarak kuşkulu Azımı hakkında, “cinsel taciz” hatasından 6 aydan 3 yıla kadar mahpus istemiyle dava açtı.

‘Israrlı takip’ cürmünden da ceza almalı’

Konuyla ilgili Milliyet’e konuşan ceza avukatı İbrahim Ethem Abikoğlu, ısrarlı takibin son yıllarda yaşanan bayana ve çocuklara karşı gerçekleştirilen şiddet aksiyonları nedeniyle 7406 sayılı kanunun 8. unsuruyla 12 Mayıs 2022 tarihinde getirilmiş olup, TCK’ya eklenerek yürürlüğe girdiğini belirtti. Abikoğlu, “Olayda her ne kadar argüman makamı ‘cinsel taciz’ hatasından iddianame düzenlemişse de mağdurun şikâyeti halinde ‘ısrarlı takip’ kabahatinin oluştuğunu kabul etmek gerekir. CMK yeterince mahkemeler, savcılık iddianamesine bağlı olmadığından yargılama sırasında ‘ısrarlı takip’ kabahatinin oluştuğuna evrak kapsamında toplanan kanıtlara nazaran sübut bulduğuna kanaat getirirse mağdurenin şikâyetinin olması kaydıyla bu cürümden ayrıyeten cezalandırılmasına karar verebilir. Bu durumda ‘cinsel taciz’ cürmünden verilecek ceza yanında ‘ısrarlı takip’ hatasından ceza alması gündeme gelecektir ve hasebiyle iki farklı hatadan iki başka cezalandırma gerçekleşecektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir