CHP’den ekonomi raporu: 9 ayda 6 milyon yeni icra dosyası

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, CHP’nin ‘Haftalık İktisat Raporu’ndan derlediği bilgiler üzerinden değerlendirmelerde bulundu.

‘6 MİLYON 14 BİN YENİ DOSYA’

Türkiye’de icra ve flaş belge sayısının daima arttığına işaret eden Gürer, Ulusal Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan datalara nazaran, bu yıl 1 Ocak – 9 Eylül tarihleri ortasında icra ve iflas dairelerine UYAP üzerinden toplam 6 milyon 14 bin yeni evrak geldiğini belirtti. Bu mühlet içerisinde 4 milyon 495 bin evrakın sonuçlandırıldığını tabir eden CHP’li Gürer, yeni gelen belge sayısının geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 21 oranında arttığına dikkat çekti. Gürer, evrak sayısındaki artışın ülkedeki berbat ekonomik gidişatın hangi boyutlara ulaştığını göstermesi açısından değerli olduğunu vurguladı.

‘İCRA DAİRELERİNDEKİ BELGE SAYISI 24 MİLYONU GEÇTİ’

İcra dairelerinde derdest bulunan belge sayısı ile ilgili bilgileri de paylaşan CHP’li Gürer, evrak sayısının son bir yılda 1 milyon 217 bin adet artarak 9 Eylül itibariyle 24 milyon 84 bine çıktığını aktardı. İnsanların süratle borçlandığına da dikkat çekten Gürer, son 4 ayda vatandaşın bankalara olan borcunun 200 milyar lira arttığını söyledi.

Gürer, bireylerin bankalara ve finans şirketlerine olan konut, taşıt, gereksinim ve kredi kartı borçlarının takiptekilerde dahil olmak üzere 1 trilyon 312 milyar liraya ulaştığını söyledi.

‘İNSANLARIN TOKİ’YE 27 MİLYAR LİRA BORCU VAR’

İnsanların vadesinde ödeyemedikleri için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının ise 30 milyar lira seviyesine çıktığını aktaran Gürer, vatandaşların varlık idare şirketlerine 32,9 milyar, TOKİ’ye ise 27 milyar lira borcu bulunduğunu anlattı.

Türkiye’de en son 1998 yılında yüzde 804 olan yıllık enflasyonun bu yıl son 24 yılın en yüksek oranına ulaşarak yüzde 80,21’e yükseldiğini belirten Gürer, “ENA Küme Tüketici Fiyat Endeksi, E-TÜFE’deki 12 aylık artış oranı yüzde 181.37 olarak gerçekleştiğini ve yılbaşından itibaren 8 aylık (Ocak-Ağustos) artış yüzde 91.62 olarak hesaplandığını dikkate aldığımızda TÜİK datalarına nazaran dahi enflasyon dorukta olduğu görülüyor. AK Parti iktidarı hala pembe tablolar çizmekten geri kalmıyor. AK Partililerin pembe tablosu gerçekte çoktan karardı” tabirlerini kullandı. (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir