Kosova’nın kuzeyinde patlama ve silah sesleri! Seçim görevlilerine ve polise ses bombalı saldırı

Kosova’nın kuzeyindeki 4 Belediye Başkanı’nın misyonundan istifa etmesi sonrası kelam konusu belediyelerde 18 Aralık’ta yapılacak erken mahallî seçimler öncesi bölgede tansiyon tekrar arttı. Ülkenin kuzeyinde yer alan ve Sırpların yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’da patlama ve silah sesleri sonrası siren sesleri yükseldi. Mahallî basında çıkan haberlerde, Zveçan Belediyesi’nde siren seslerinin duyulduğu belirtilirken, Avrupa Birliği’nin (AB) EULEX misyonuna bağlı güçlerin Mitrovica kentinin güney ve kuzey yakasını birbirine bağlayan İber Köprüsü’ndeki mevcudiyetini artırdığı aktarıldı.

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla yaptığı açıklamada, bugün Kosova’nın kuzeyinde meydana gelen olaylara reaksiyon göstererek, maskeli şahısların belediye seçim vazifelileri ve polise ses bombası ve havaya ateş açarak saldırdığını belirtti. Sveçla, “Kosova polisi, bugünkü taarruzlara karışan tüm suçluları tespit etmek ve adalete teslim etmek için şimdiden soruşturmalara başladı. Polis, Kosova genelinde güvenliği sağlamak, nizamı ve hukukun üstünlüğünü sağlamak için misyonlarına uygun olarak misyonlarını sürdürecektir” dedi.

Kosova Polisi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise, “Kosova Merkez Seçim Kurulu’nun talebi üzerine bugün, Zubin Potok ve Kuzey Mitroviça belediyelerinde, asayişi sağlamakla vazifeli polisi üniteleri, Belediye Seçim Kurulu yetkililerine, belediye seçim ofislerine kadar eşlik etti” tabirleri kullanıldı. Sırp protestocuların, Kosova Merkez Seçim Komitesi yetkililerinin kentlerdeki belediye seçim komiteleri ofislerinde çalışma yapmalarını engellediğini ve ofislere ses bombaları ile hasar verdiğini belirten polis, kelam konusu bölgede siren seslerinin yükseldiğini tabir etti.

Kosova Merkez Seçim Komitesi tarafından yapılan açıklamada, belediye seçimlerinde misyon alacak yetkililerin Kosova Polisi eşliğinde Sırp yetkililerin istifası nedeniyle kapalı olan ofislere gittiği, lakin buraya girişlerinin mümkün olmadığı kaydedildi.

Sırbistan makamları tarafından verilen plakaların Kosova plakalarına dönüştürülmesi konusunda ihtar dokümanı vermeyi reddeden Sırp Kosova Emniyet Ünitesinin Kuzey Bölgesi Müdürü Nenad Djuric’in açığa alınması üzerine, ortalarında belediye liderleri, hakim, savcı ve polislerin de bulunduğu çok sayıda Sırp vatandaşı, Kosova kurumlarındaki misyonlarından istifa etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir