Kortların yeni kralı Carlos Alcaraz! Turnuvalardan 17 milyon Euro kazandı

Tenis dünyası 20 yıl sonra aradığı yeni hükümdarı buldu. 2003’te Roger Federer ile başlayan süreç Rafael Nadal ve Novak Djokovic ile devam etmişti. 2003’te doğan ve onları izleyerek büyüyen Carlos Alcaraz, 20 yıl sonra Wimbledon Turnuvası’nı kazanmayı başardı. Alcaraz’ı bu kadar özel kılan yalnızca Wimbledon’ı kazanması değil… Bu üç büyük tenisçinin özelliklerinin tek bedende toplanmış hali üzere olması. O her ne kadar kendi biçimini Federer’e benzetse de Nadal ve Djokovic’ten sıkça esintiler sunduğu da bir gerçek.

2021 YILINDA KLASMANDA 133. SIRADAYDI

İlk ATP maçını 2020’de şimdi 16 yaşındayken kazanan Carlos Alcaraz, akabinde Avustralya Açık’ta elemelerden gelerek birinci sefer ana tabloyu gördü. Bir sonraki durağı Fransa Açık’ta 3.tura yükselerek maksatlarına hakikat emin adımlarla ilerlediğini gösterdi. 2021 yılına kadar tenis dünyası tarafından pek tanınmayan Alcaraz o devir dünya sıralamasında 133. basamakta yer alıyordu. 2022 Avustralya Açık’ta 3. çeşitte elenmesi onun için dönüm noktası oldu. O tarihten sonra hem oyun hem de fizikî olarak büyük bir gelişim gösteren genç tenisçi, sırasıyla Rio Açık, Miami Açık ve Barcelona Açık’ı kazanarak dünya sıralamasında birinci 10’un içine girdi.

TURNUVALARDAN 17 MiLYON KAZANDI

20 yaşındaki Carlos Alcaraz, Wimbledon zaferiyle 2.7 milyon Euro’luk ödül çekini de cebine koydu. Bugüne kadarki en büyük para mükafatına ulaşan genç tenisçi, kortlardaki başarılarından toplam 17 milyon Euro kazandı.

DJOKOViC VE NADAL’I BİREBİR TURNUVADA MAĞLUP EDEN birinci TENiSÇ

2021’de şampiyonlukla tamamladığı Rio, Miami ve Barcelona Açık’ın akabinde Madrid Açık’a katılan Carlos Alcaraz, çeyrek finalde Rafael Nadal’ı, yarı finalde Novak Djokovic’i, finalde ise Alexander Zverev’i yenerek kupaya uzandı. Alcaraz yalnızca kupayı kazanmakla kalmadı; Djokovic ve Nadal’ı bir turnuvada arka arda yenen birinci tenisçi unvanını da aldı.

KARiYERiMDE ONUN Üzere BiR TENiSÇiYE KARŞI HiÇ OYNAMADIM

Wimbledon Turnuvası final öncesi genç tenisçiye meydan okuyan Novak Djokovic, hezimet sonrası Carlos Alcaraz’a övgü dolu kelamlar söyledi. Sırp efsane, “Onun oyunu Roger, Rafa ve benimkinin makul ögelerinin bir karışımından oluşuyor. 20 yaşında biri için büyük bir zihinsel dayanıklılığı ve büyük bir olgunluğu var. Etkileyici. Mesleğimde onun üzere bir tenisçiye karşı hiç oynamadım. Roger ve Rafa’nın kendi güçlü ve zayıf tarafları var. Carlos çok eksiksiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir