Kılıçdaroğlu: Kayyum denen garabet uygulamaları tümüyle bitireceğim

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beşyol Meydanı’nda Vanlılarla bir ortaya geldi.

HDP’li belediyelere İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasına değinen Kılıçdaroğlu, “Seçimle gelenlerin vazifelerinden alındığını biliyorum. Bütün bunları çözeceğim. Kayyum denen garabet uygulamaları tümüyle bitireceğim. Kâfi artık ya, huzur içinde yaşamak istiyoruz” dedi.

2019 yılında Van’da HDP’li Bedia Özgökçe Ertan belediye seçimlerini kazanmıştı. 19 Ağustos 2019 tarihinde Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım olarak Van Büyükşehir Belediyesi’ne atanmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

BU ÜLKEYE BARIŞI GETİRECEĞİM: Ekrem Başkan’a hemşeri kelamı verdiniz, bana da vereceksiniz. Zira ben ilkokula Erciş’te başladım. Dünya kadar sorun var biliyorum, bütün problemlerinizi biliyorum. Bu ülkenin beşerlerine kelamım var bu ülkeye barışı getireceğim, bu ülkeye kardeşliği getireceğim. Bu ülkede kimse, inancından ve kimliğinden dolayı ötekileştirilmeyecek. Büyük haksızlıklar yapıldığını biliyorum. Seçimle gelenlerin vazifelerinden alındığını biliyorum. Bütün bunları çözeceğim. Kayyum denen garabet uygulamaları tümüyle bitireceğim. Kâfi artık ya, huzur içinde yaşamak istiyoruz. Ayrılık gayrılık bize hiçbir şey vermedi. Biz bir arada olacağız.

BEN İSE YALNIZCA VE YALNIZCA SİZE: Devletin dini adalettir adaletin olmadığı bir yerde huzur olmaz, rahmet olmaz, kardeşlik olmaz, çocuklar yatağa aç girer. Milyonlar fakir bir avuç varsıl olur. O varsıllara ben beşli çeteler diyorum. Sizden çalınan paraların tamamını bu ülkeye getireceğim. Telaşınız olmasın. Beşli çeteler diyorlar ki ‘acaba nasıl aday yaptırmayız.’ Onlar yandaşlarına, paralarına güveniyorlar, ben ise yalnızca ve yalnızca size, halka güveniyorum.

DEVLETTE LİYAKAT VE ADALET OLMAZSA OLMAZ: Öğretmenevinde çalışan işçiler var, onlar aylıklarını hakikat dürüst alamıyorlar. Memur da değil, taşeron personel de değiller, bunlar Türkiye genelinde 20 bin. Hepsinin hakkını ve hukukunu teslim edeceğim. taşeron personellerin tamamını takıma alacağız. 100 bin öğretmen atayacağız. Sözlü sınavı kaldıracağım, kim kazandıysa atamasını yapacağız. Devlette liyakat ve adalet olmazsa olmaz.

EMİNE ŞENYAŞAR’LA KUCAKLAŞTIM: Bu kardeşiniz, bu ülkeye adalet gelinceye kadar uğraş edecek. Emine Şenyaşar’a, 8 savcı değişti, dava açmıyorlar, kaygılarından dava açmıyorlar Gittim, Emine Şenyaşar’la kucaklaştım, ondan sonra 8 savcı değişti 9. savcı davayı açtı. Adalet yerine gelinceye kadar izleyeceğim.

BU BÖLGE ÖZEL İKTİSAT BÖLGESİ OLARAK İLAN EDİLECEK: Önemli bir yoksulluğun olduğunu biliyorum. Yatağa aç giren çocukları biliyorum. Bütün bunları biliyorum. Annelere sesleniyorum, çocuklarınızı okullara gönderirken beslenme çantası düşünmeyeceksiniz. Ayrıyeten, Van, bölge itibariyle, bu bölgenin kilit taşlarından birisidir. Dünyanın her tarafından beşerler Van’a gelmeli, yalnızca İranlılar değil. Bu yapılacak göreceksiniz, bütün bu ovalar bereketli ovalara dönüşecek. Bu bölge özel iktisat bölgesi olarak ilan edilecek. Hepsini yapacağız. Onlar Beşli Çetelere hizmet ettiler ben size hizmet edeceğim.

halktan birisi olarak yaşamaya devam edeceğim: Diyorlar ki, “Çalıyorlar ancak iş yapıyorlar” Allah Allah, yaptığı iş nasıl çaldığını gösteriyor. Biz asla ve asla çaldırmayacağız. Van’dan sesleniyorum, kul hakkı yemeyeceğiz, kul hakkı yedirmeyeceğiz. Ben söylüyorum, onlar söyleyemiyorlar. Zira onların malı nasıl götürdüklerini biliyorum. Bir şeyden emin olmanızı isterim, bu ülkeye adalet ya gelecek ya gelecek. Hiç telaş etmeyin, Her şey çok hoş olacak. Ben saraylarda oturmaya alışkın birisi değilim. Saraya değil, Mustafa Kemal’in Çankaya’sına oturacağım. halktan birisiyim, halktan birisi olarak yaşamaya devam edeceğim. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir