Kılıçdaroğlu gündeme getirmişti: Narkotik’ten ‘Bataklık Soruşturması’ yanıtı

TBMM’deki bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkarak konuşma yapan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirdiği “Bataklık Soruşturması” ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Cürümlerle Gayret Daire Başkanlığı’ndan açıklama yapıldı.

Narkotik Kabahatlerle Çaba Daire Başkanlığı, toplumsal medya platformu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Daha evvel sayfalarımızdan açıklama yapılmasına karşın, son devirde yaşanan tartışmalar nedeniyle Bataklık Soruşturması hakkında bilgilendirmeye muhtaçlık duyulmuştur” denildi.

“Bataklık Soruşturmasına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 3 Aralık 2019 tarihinde başlanmıştır” denilen açıklamada, “Bataklık Soruşturması Uyuşturucu kaçakçılığından elde edilen hata gelirlerinin aklanmasına yönelik bir soruşturmadır. Maksadı hata gelirlerine ve hatadan kaynaklı malvarlığı bedellerinin aklanması cürmüne müdahale etmektir. Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucuya bağlı cürüm gelirleri soruşturmasıdır. Örgütlü olarak kabahat gelirini aklayan şahıslar mevzu edilmiştir” sözlerine yer verildi.

’13 isimli istinabe talebinden 4’üne yanıt alınabildi’

Açıklamada, şu tabirler kullanıldı: “Ülkemiz dışında Türk asıllı bireyler tarafından gerçekleştirildiği tespit edilen; Hollanda, Peru, Brezilya, Fransa, İtalya, Ekvador ve Belçika’da yakalanan 18 ton civarında kokain, İspanya ve Akdeniz’de yakalanan 30 tonun üzerinde esrar ve 5 tonun üzerinde baz morfin, Hollanda ve İspanya’da yakalanan 180 kilogram civarında eroin yakalanmasına yönelik operasyonlar, soruşturmanın desteğini oluşturmaktadır.”

“Soruşturma ve kovuşturma kapsamında İngiltere, Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika, Brezilya, İspanya, İtalya ve Sırbistan üzere ülkelerle işbirliğine gidilmiş ve 8 ülkeye 13 isimli istinabe talebi gerçekleştirilmiştir. Bunlardan yalnızca 4’üne karşılık alınabilmiştir” tabirleriyle devam eden açıklamada, “Yargılama yurt dışında Türk vatandaşlarının karıştığı narkotik unsur ticaretine dayanmaktadır. Hasebiyle isimli yardımlaşma taleplerine karşılık verilmemesi ve hukuk sistemimizde tutuklulukta geçen en fazla mühletin tamamlanmasından ötürü, tutuklu sanıklar ilgili mahkememiz tarafından 8 Eylül 2022 tarihinde isimli denetim kaidesiyle ve tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakılmıştır” denildi.

Kılıçdaroğlu ne söylemişti?

Kılıçdaroğlu, “Dört soru soruyorum: İçinizde yürekli bir kişi varsa şu kürsüye gelir, İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşülürken ‘Bu soruları Kılıçdaroğlu sordu, karşılığını ver’ diye sorar. Süleyman Soylu’nun ‘Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu operasyonu’ dediği operasyonda nasıl oldu da herkes hür kaldı? Ne oldu? İddianamede çıkarılan sanıklarla Soylu’nun oğlunun ne ilgisi var? İstanbul Emniyeti, Soylu’nun oğlunun aracını sanıklara kiraladığı için mi aradı?” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir