İngiltere’de taciz skandalı: Bakan görevden alındı

İngiltere’de kısa bir mühlet evvel başbakan olan Liz Truss, Dış Ticaret Bakanı Conor Burns’ü vazifeden aldı.

Başbakanlık koltuğuna çok kısa bir müddet evvel oturan ama vazifeye gelir gelmez Kraliçe II. Elizabeth’in mevti ve Rusya-Ukrayna krizi başta olmak üzere birçok problemle karşı karşıya kalan Liz Truss’ın kabinesinde bir çatlak daha oluştu…

İngiltere Dış Ticaret Bakanı Conor Burns hakkında çıkan taciz savları sonrasında misyondan alındı. Birinci olarak İngiliz The Times gazetesinin ortaya çıkardığı skandalda Burns’ün yanında çalışan bir bireye fizikî taciz uyguladığı belirlendi. Tezlerin ayyuka çıkmasıyla birlikte başlatılan soruşturma sonrasında Truss, Burns’ü misyondan aldı.

Muhafazakar Parti’nin bir konferansı sonrasında bir otelin barında yaşanan olayın kabul edilemez olduğu belirtilirken Burns’ün Birmingham’daki Hyatt Regency isimli otelde elle taciz ettiği öğrenildi.

Burns’ün bir adamı elle taciz ettiği belirlenirken, 50 yaşındaki Burns’ün sözcüsü, “Soruşturmaya katkıda bulunmaya hazırız ve ismini paka çıkarmak için çalışacak” tabirlerini kullandı.

İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Gelen şikayet üzerine başlatılan soruşturmada Başbakan, Conor Burns’ün hükümetteki misyonunu derhal bırakmasını istedi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor” denildi. Truss’ın koltuğu devraldığı Boris Johnson’dan çok daha süratli harekete geçtiği belirtilirken, 2010’dan beri Bournemouth West’in vekili olan Burns’ün, Johnson ile yakın çalıştığı da öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir