Dünya Ekonomik Forumu sona erdi

WEF Başkanı Borge Brende, kapanışta yaptığı konuşmada, Davos’ta bu yıl da tesirli bir WEF tertibi gerçekleştirdiklerini belirterek, “Benim bu hafta aldığım en değerli ders, bugün dünya daha çok parçalanmış olsa da yarın bu biçimde bir ortaya gelmemiz gerektiğidir. Daha çok işbirliği içerisinde olduğumuz bir gelecek şekillendirebiliriz.” dedi.

Ekonomik manada sağlam bir büyüme programı oluşturmanın da ehemmiyetine işaret eden Brende, bununla global iktisadın parçalanmasının mümkün olabileceğini tabir etti.

WEF kapsamında dünyadaki birçok farklı meseleye ve mevzuya değinildiğini ve iştirakçilerin bunları tartıştığını söyleyen Brende, “Belirsiz ve güçlü bir devirde net olan tek bir şey, daha sağlam, sürdürülebilir ve eşitlikçi bir geleceği şekillendirebiliriz. Bunu yapmanın tek yolu birlikte hareket etmektir.” diye konuştu. Brende, tüm iştirakçilerine teşekkür etti.

2 BİN 700’DEN FAZLA KİŞİ KATILDI

Forumda önderlere “dünyanın karşı karşıya olduğu krizleri birlikte ele alma ve koordineli hareket planı geliştirme” daveti yapıldı.

16-20 Ocak’ta birçok ülkenin ve uluslararası organizasyonun lideri ile iş dünyası temsilcilerinin yer aldığı forumda, 130 ülkeden 50’si devlet/hükümet başkanı olmak üzere 2 bin 700’den fazla iştirakçi bir ortaya geldi.

Forum kapsamında iktisat başta olmak üzere Rusya-Ukrayna Savaşı, Kovid-19 salgını, teknoloji, güç, iklim değişikliği, sıhhat, göç ve memleketler arası kriz bahisleri oturumlarda öne çıkan başlıklar oldu.

WEF PROTESTO EDİLDİ

Çevre ve iklim aktivistleri, WEF’i öncesinde ve son gününde protesto etti. Çevreciler, WEF aykırısı ve iklim değişikliğine dikkati çeken protestolar düzenledi.

Çevreciler, WEF’e katılan lideri ve diğer katılımcıları meseleleri gerçekçi bir halde ele almadıkları ve harekete geçmedikleri gerekçesiyle eleştirdi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir