Deneyimli ellerde ERCP işlemi yüzde 95’in üzerinde başarılı

SİVAS (İGFA) – ECRP’nin tarifini yapan Uzm. Dr. Oktay Bulur, “Hem teşhis hem de tedavi açısından kıymetli olan ERCP (Endoskopik RetrogradKolanjiyoPankreatografi),endoskopi aygıtı ile duodenum’a (on iki parmak bağırsağı) açılan safra yollarına yapılan müdahaledir” dedi.

ECRP’nin Endoskopi ile ağız yolundan girilerek yapıldığını aktaran Uzm.Dr. Bulur, “Ağız yolundan girilip, yemek borusu ve mide geçilerek on iki parmak bağırsağına ulaşılır. On iki parmak bağırsağında bulunan safra yolu ağzına endoskop içinden geçirilen ince bir tel ile girilip, safra yollarının içine röntgen aygıtından görülebilen kontrast husus verilir. Bu sırada röntgen aygıtı ile elde edilen imaj sayesinde safra yollarında bulunan taş, tümör, darlık üzere anormallikler tanınır. Safra yollarına müdahale düşünülüyorsa, ucunda tel bulunan bir öteki kanül ile safra yolları girişi elektrokoter aracılığıyla elektriksel olarak kesilerek genişletilir. Örneğin safra taşı varsa, basket ya da balon kateter endoskopun içinden geçirilir ve taş yakalanarak ya da çekilerek çıkartılır. Safra akımını engelleyen tümör ya da darlık üzere durumlarda bir balon ile bu darlık giderilebilir, ya da darlık bölgesine bir stent yerleştirilerek safra akışı sağlanır” dedi.

ECRP’nin en sık safra yollarında taş bulunmasından kaynaklı yapıldığını belirten Uzm.Dr. Oktay Bulur, “ECRP süreci en sık safra yollarında taş bulunmasından ötürü yapılmaktadır. Safra kesesinde oluşan taşın buradan ana safra kanalına düşmesi sonucu ortaya çıkan tıkanıklığı gidermek için yapılır. Bunun dışında safra yolları ve pankreas tümörleri, safra yolları darlığı, safra yollarından kaçak olması (özellikle cerrahi teşebbüsler sonrası), kimi pankreas hastalıkları ERCP endikasyonlarını oluşturmaktadır” dedi.

İşlem genel olarak inançlı olmakla birlikte, ERCP’nin de kimi komplikasyonları olduğunun altını çizen Uzm.Dr.Oktay Bulur, tecrübeli ellerde ERCP süreci yüzde 95’in üzerinde başarılı ve inançlı olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir