BM: Ukrayna nüfusunun üçte biri ülkeyi terk etti

 Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna’da, Rusya’nın akınlarının başlamasından bu yana nüfusun üçte birinin ülkeyi terk ettiğini açıkladı.

BM insan hakları uzmanlarından yapılan ortak yazılı açıklamada, 24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan bu yana Ukraynalı mültecilerin durumu değerlendirildi.

Açıklamada, Ukrayna nüfusunun üçte birinin savaşın başlamasından sonra ülkeyi terk ettiği vurgulanarak çok sayıda bayan, çocuk, yaşlı ve engelli mültecinin son derece korunaksız halde bulunduğu bildirildi.

Mülteciler ve ailelerini muhafazanın milletlerarası hukukun gereği olduğu ve çocukların korunmasına özel ihtimam gösterilmesi gerektiği kaydedildi.

Ukrayna’da binlerce aile elektriksiz kaldı

Öte yandan, BM İnsani İşler Uyum Ofisi (OCHA), Rusya’nın Ukrayna’daki sivil yerleşim yerlerine düzenlediği füze taarruzları sonucu binlerce ailenin elektrik ve irtibat imkanından mahrum kaldığını bildirdi.

OCHA’dan yapılan açıklamada, Rusya’nın taarruzlarının Ukrayna’daki insani yardım faaliyetlerini de aksattığı belirtilerek, insani yardım gereksiniminin olduğu bölgelere BM’ye bağlı kuruluşların yardım ulaştıramadığının altı çizildi.

Açıklamada, BM ve bölgedeki insani yardım ortaklarının Ukrayna’da kalarak insani yardım faaliyetlerini sürdürmeye kararlı olduğu vurgusu yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir