Binalar yıkıldıktan sonra ihale iptal edildi

İzmir Barosu, Buca Cezaevi’nde toplum sıhhati gözetilmeksizin kanuna ters bir biçimde süren yıkımın ve bu yıkıma destek teşkil eden ihalenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle geçen mart ayında dava açtı. Yıkımın durdurulmasına ait rastgele bir karar vermeyen İzmir 2. Yönetim Mahkemesi, fakat yıkım süreci tamamlandıktan sonra davanın kabulüne ve ihale sürecinin iptaline karar verdi.

Asbestli yapıların yıkımı işinin özel bir nitelik taşıdığı ve bu konuda dikkat edilmesi gereken kuralların daha detaylı düzenlendiğini söz eden İzmir 2.İdare Mahkemesi; kararında, tabirlerine yer vererek, ihaleyi iptal etti.

Birgün’de yer alan habere nazaran, İzmir Barosu İdare Heyeti üyesi Şefika Yıldırım Sert, kararın ihaledeki hukuksuzluğu tescil etmesi açısından sevindirici olduğuna vurgu yaptı. Adaletin tekrar geç geldiğini lisana getiren Sert, “Dava dilekçesinde ortaya koyduğumuz konular tümüyle hayat hakkıyla ilintili olmasına ve yıkım sürecinin denetimsiz biçimde başlatıldığına ait tüm kanıtları sunmamıza karşın yıkım tüm süratiyle sürmüş ve tamamlanmıştır. Bu olay bir sefer daha göstermiştir ki; yargı sistemindeki hantallık hukuksuzluğun ve bilhassa yönetimin hukuka alışılmamış aksiyonlarının payandası olmaktadır. Talebimize ve ortaya koyduğumuz tüm kanıtlara karşın ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verilmediğinden, ihale ile öngörülen yıkım kararı uygulanmış ve yıkım süreci sonuçlanmıştır. Tabir yerindeyse yargı bir kere daha hukuksuzluğa yenik düşmüştür.

“Temennimiz iki taraflıdır; birincisi, yönetimin bundan sonra bu tıp aksiyon ve süreçlerinde hukuka uygun davranması, oldu bitti yaratmadan, öncelikle halk sıhhati ve kamu faydasını düşünerek hareket etmesi, ikincisi ise yönetimin hukuka karşıt hareketleri konusunda tek garanti olan yargının daha süratli çalışması ve bilhassa de hayat hakkı ile ilintili mevzularda, uygulandıktan sonra iptali mümkün olmayan süreçler istikametinden yürütmenin durdurulması kararlarında daha titiz ve süratli davranmasıdır. Son olarak; mahkemenin asbestli binaların yıkımına dair kararı, son derece kritik ve sonrası için emsal oluşturacak bir karardır. Her ne kadar ihaleyi alan firma tarafından yıkım gerçekleştirilmişse de kararın katılaşması ile birlikte sorumlular hakkında türel ve cezai süreci devam ettirmekte kararlıyız.” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir