Marmaris Belediyesi ve çevrecilerden peş peşe otel inşaatı açıklaması

Muğla’nın Marmaris ilçesinde üretimi durdurulduğu belirtilen Sinpaş GYO’nun bağlı paydaşlığı Kızılbük GYO otel inşaatıyla ilgili Marmarisli çevreciler ile Marmaris Belediyesi’nden arka arda açıklama yapıldı.

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Sinpaş GYO’nun bağlı iştiraki Kızılbük GYO tarafından imali devam eden otel inşaatın mahkeme kararıyla durdurulmasının akabinde çevreciler inşaatın durmadığını belirterek yeni aksiyonlar gerçekleştirmişti. Çektikleri imajların akabinde yaptıkları kurum ve kuruluşlarla ilgili suçlamalara Marmaris Belediyesi görüntü çekimleriyle yanıt verince, Marmaris Ekolojik Gayret Komitesi yeni bir açıklama yaptı.

BELEDİYE TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

İçmeler’de üretimi devam ettiğiyle ilgili yapılan açıklama sonrasında Marmaris Belediyesi dün şu açıklamayı gerçekleştirdi:

* “Bazı çevreler tarafından inşaatın devam ettiğine yönelik yanlış ve kamuoyunu aldatıcı bilgilendirmeler yapılmaktadır. Fakat inşaat faaliyetlerinin durdurulduğu 8 Ağustos tarihinden itibaren zabıta takımlarımız 24 saat içinde gece – gündüz habersiz kontroller yapmakta ayrıyeten ihbar durumunda anında bölgeye intikal etmektedir.

* 24 saat içinde ortalama 10-12 kere habersiz olarak yapılan kontrollerde ve ihbar üzerine yapılan denetimlerde hem fotoğraf hem de görüntü kaydı ile tespitler yapılmaktadır.

* Birtakım çevrelerin inşaatın devam ettiği savına karşın sizlere gönderdiğimiz değişik gün ve saat aralıklarında çekilen görüntülerde da görüldüğü üzere rastgele bir inşaat faaliyeti bulunmamaktadır.

* Ayrıyeten inşaatta çalışan emekçiler de tahliye edilmiştir. Marmaris Belediyesi olarak hususla ilgili iş ve süreçlere tüzel sürece uyarlı olarak devam etmekteyiz.”

ÇEVRECİLERDEN KARŞI KARŞILIK GECİKMEDİ

Her türlü çabalarında bilgi ve evrak olmadan hiçbir paylaşım yapmadıklarını belirten Marmaris Ekolojik Uğraş Komitesi karşı yanıt olarak şu açıklamayı yaptı:

* “Dün farklı noktalardan elde ettiğimiz inşaat faaliyeti manzaralarıyla, duygusal yakınlık içerisindeki belediye ile firmanın aldatıcı beyanlarda bulunmayı alışkanlık haline getirdiğini bir kere daha görmüş olduk.

* Firmanın aldatıcı açıklamalarını mali çıkarı olması nedeniyle anlamak mümkün lakin kamusal vazife yapan Marmaris Belediyesi’nin gerçekleri görmemek için üste bakmasını, hakikati tahrif etmesini kamu vicdanında affetmek mümkün değil.

* Belediyeyi bugün verdiğimiz dilekçede yer aldığı üzere yapı tatil tutanağını maddelere uygun biçimde düzenlemeye, mahkeme kararının uygulanmasındaki yasal sorumluluğunun hakkını vermeye davet ediyoruz.

* Yapı tatil tutanağının mevcut ruhsat sayısı kadar yani 16 adet düzenlenmesi gerekirken firmanın itiraz etmesi halinde iptal edilmesinin önünü açacak halde maddelere ters biçimde 1 adet düzenlenmiştir. Aşağıda yer alan görüntü imgeleri şahsen kentini muhafazaya çalışan Marmarislilerin inanılmaz uğraşı ile elde edilmiş, manipülatif açıklamaları kadük hale getirmiştir.”

‘İNŞAAT DURMADI’ İDDİASI

İnşaatın durmadığını, içerideki çalışmaları imgelerle ispatladıklarının da belirtildiği açıklamada şöyle denildi:

* “Bu gerçeğe rağmen ne belediye ne de kolluk kuvvetleri bir tek tutanak tutmamıştır. Firma evvel Ulusal Parkların kapısıyla dokunulmazlık elde etmiş, dilekçe ve baskılarımız sonucu kapı denetimi Sinpaş’ın elinden alındıktan sonra ise emniyet güçlerince oluşturulan set ve tarafımıza 5 gün içinde 2 gözaltı yapılarak alandan uzaklaştırılmamız formunda himaye altına alınmıştır. İşte evraklarımız:

* 1. görüntü ve 2. görüntü: 16 Ağustos tarihinde kazandığımız mevzi sonucu nöbet alanını şantiye yakınına taşımamızla içerideki tahribat ve faaliyet tarafımızca belgelendi. Bu ifşa ve mevzi firmanın kaçak çalışmasını engelleyeceği için tüm gücünü kullanarak yarattığı baskı sonucu TEM tarafından gözaltına alındık. Kolluk kuvvetlerince kolay müşahede yapacağımız bu alandan çıkarıldık ve bir daha bu noktaya sokulmadık.

* 3.video: Belediyenin inşaatı boşalttığını gösteren ve bizleri heyecanlandıran manzaraları içermektedir.

* 4. görüntü: 17 Ağustos tarihinde N.K. isimli vatandaşın Facebook hesabından yayınladığı inşaat faaliyetlerini kanıtlamaktadır.

* 5, 6, 7, 8, 9, 10. görüntüler ise yapılan açıklamaların ne kadar sahiden uzak olduğunu kanıtlamak üzere teleskopla inşaatın durmadığını gösterir bilgileri içermektedir.

* 11. görüntü yüksek tonajlı aracın mühürlenmiş inşaata girişini göstermektedir.

* 12. görüntü kolluk kuvvetlerinin nöbete orta vermemize neden olan kelamlarını yerine getirmediklerini, bırakın yüksek tonajlı aracın alana sokulmamasını denetim dahi edilmediğini göstermektedir.

* 15, 16, 17. fotoğraflar ise iptal davası Muğla 3. Yönetim Mahkemesi’nde görülmekte olan ruhsatlara aittir. Marmaris Belediyesi aleyhine Muğla 2. Yönetim Mahkemesi’nde açmış olduğumuz ruhsat iptal davasında belediyece sunulan evraklardır. Ruhsat iptalleri ile ilgili 2 başka davamız mevcuttur.”

“EVRAKLAR YASA VE MEVZUATA KARŞIT BİÇİMDE DÜZENLENDİ”

“Ruhsat fotoğraflarından açıkça görüleceği üzere evraklar yasa ve mevzuata muhalif biçimde düzenlenmiştir” denilen açıklamanın devamında şu tabirlere yer verildi:

* “İsim ve tadilat ismi altında kanunlara ters biçimde yapıların vasıfları değişmiş, 555 odalı otel ruhsatı 555 mesken ve 1 adet otel ruhsatına dönüşüvermiş, metrekaresi 46 binden, 117 bin metrekareye çıkarılmıştır.

* Yeniden 4 Ocak tarihli isim değişikliği ruhsatında ise inşaat alanının bu sefer 122 bin metrekareye çıkarıldığını görüyoruz. Ruhsatlardaki bu durum ile belediyenin firmanın kaçak çalışmasını görmezden gelmesi anlaşılır olmaktadır.

* Bir kentin ‘mahkeme kararı uygulansın’ çığlığını kısmaya çalışmak, elde ettiği bilgi ve dokümanları tekrar sunmaya zorlamak ve gereğini yapmamak olsa tüm sorumluların utancıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir