Ali Babacan: İktidara geldiğimizde üniversite öğrencilerinin ‘maddi imkan’ diye bir derdi olmayacak

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lideri Ali Babacan, parti çalışmaları için gittiği Elazığ’da vatandaşların sıkıntılarını dinledi. İzmir’de üniversite okuduğunu söyleyen bir gencin, “Yurt yok. Hani bu sorun çözülmüştü. Babam taban fiyatla çalışıyor, bir öğrenci nasıl kira tutsun? sözleri üzerine Babacan, “Gençler için gençlerle birlikte kazanacağız. Yurt meselesini çözeceğiz. Biz iktidara geldiğimizde, üniversite öğrencilerinin maddi imkan diye bir kederi olmayacak. Maddi imkanı olmayan öğrencilerimizin her türlü muhtaçlığını devlet karşılayacak” diye konuştu. 

Ali Babacan, parti çalışmaları için gittiği Elazığ’da vatandaşlar ile bir ortaya geldi. Elazığ sarsıntısında dükkanını kaybettiğini belirten bir vatandaş, yaşadığı sıkıntıları Babacan’a anlatırken, “Hakkını kaybeden bir hak sahibiyim, 2,5 yıldır dükkanım verilmedi” dedi. 

“Bu devirde paran ya da dayın olacak”

Başka bir vatandaşın, “67 yaşındayım, oğlum 35 yaşında bekar ve işsiz” kelamları üzerine Babacan, “Seçimden sonra biz gelince iş imkanları çoğalır” diye karşılık verdi. Babacan, “Benim kızım mimarlık fakültesini bitirdi, iş bulamıyor. Bu periyotta paran ya da dayın olacak. Beşerler ülkeyi terk ediyor” diyen vatandaşa ise, “Kamuya girişlerde mülakatı kaldıracağız. Mülakat kalkınca fırsat eşitliği sağlanacak” cevabını verdi. 

“İşi bilmeyenler geldikleri vakit batırıyorlar”

Başka bir vatandaş da tüketici kredisi faizlerinin yüksekliğine değinerek, “Sizin vaktinizde iktisat çok düzgündü, faizler ve enflasyon düşüktü… Artık Merkez Bankası yüzde 13 faiz açıklıyor. Ben geçen ay bankadan 50 bin lira para çektim, yüzde 28, kesintileri ile banka faizi yüzde 33 buluyor. Borcu borç ile kapatıyordum. Sizin devrinizde mesken sahibi oldum. 2002’den beri AK Partiliyim, artık onlara oy moy yok, Allah sizin yardımcınız olsun. Borcu borçla kapatıyorum. Sizin vaktinizde kredi çektim, konut aldım. Yıllık faiz yüzde 9’du” diye konuştu.

Babacan ise, “Yüzde 13’le Merkez Bankası’ndan aldı, sana yüzde 33’le sattı. ‘Kazandıran hesap’ dedikleri, bankaya kazandıran hesap… Faizleri yüzde 0,6’ya kadar indirmiştik. Ancak bu, lakin düzgün bir takımla oluyor. İşi bilmeyenler geldikleri vakit batırıyorlar” karşılığını verdi.

“Yurt yok, hani bu sorun çözülmüştü!”

İzmir’de üniversite okuduğunu söyleyen bir gencin, “Yurt yok. Hani bu sorun çözülmüştü. Ayıp, günah. Bu öğrenciler bunu hak etmiyor. Babam taban fiyatla çalışıyor, bir öğrenci nasıl kira tutsun? Biz, size oy vereceğiz, kurban olayım kazanın” kelamları üzerine Babacan, “Gençler için gençlerle birlikte kazanacağız. Yurt sıkıntısını çözeceğiz. Bu sene 850 bin genç üniversiteye girmeyi hak etti. Lakin 105 bini kayıt yaptıramadı. Yurt yok. Ulaşım… Bayramda gidip gelebildin mi? Biz iktidara geldiğimizde, üniversite öğrencilerinin maddi imkan diye bir kederi olmayacak. Maddi imkanı olmayan öğrencilerimizin her türlü muhtaçlığını devlet karşılayacak” cevabını verdi. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir