Türk Silahlı Kuvvetleri, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremine Nasıl Müdahale Etmişti?

Yaşadığımız büyük sarsıntı şokundan itibaren ülkecek teyakkuza geçip neler yapabileceğimize bakıp oradan oraya koşarken kimimiz de şöyle bir soru sordu: Üst üste bu türlü büyük 2 zelzele olmasına karşın Türk Silahlı Kuvvetleri nerede? Zira eski sarsıntılardan alışkındık ki rastgele bir afetten sonra birinci müdahale daima ordudan gelirdi. Neyse, bizim bahsimiz ordunun neden müdahale etmediği değil, 1999 zelzelesinde ordunun ne yaptığı.

Kaynak: https://twitter.com/yzbprice_/status/…

Genelkurmay Başkanlığı tarafından sarsıntının birinci günlerinde bir basın açıklaması yapılır.

Yapılan bu açıklamaya nazaran, 17 Ağustos sarsıntısının üzerinden şimdi 30 dakika geçmesine karşın birlikler harekete geçer. Ve 2 saat sonra da ‘Değerlendirme Merkezi’ kurulur.

Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 1 ordu, 2 kolordu, 13 tugay, 14 istihkam bölüğü, 3 lojistik bölüğü, toplam 36 bin 501 işçi birinci etapta görevlendirilir.

Ve bu askeri işçi;  Yalova, Gölcük, İzmit, Adapazarı, Bolu, Düzce ve Avcılar’da vazife ifa eder. Ayrıyeten 5 tane de lojistik takviye uyum merkezi açılır.

Fotoğrafta gördüğünüz yer Bolu Komando Tugayı merkezinde kurulan Harekât Merkezi.

Bu merkezde kumandanlar gelişmeleri anlık takip eder ve sahadaki işçisi yönlendirir. Ayrıyeten tugay haberleşme için yer terminali kurar ve yalnızca birinci gün 32 vatandaşı enkaz altından kurtarır.

3 vilayette 1312 çocuğa hizmet verecek 15 kreş bile açan TSK’nin 1999’daki öbür icraatleri şöyle:

Deprem sonrasında ise Ulusal Savunma Bakanlığı İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığı bünyesinde sarsıntı araştırma kümesi ile…

Doğal Afet Arama Kurtarma (DAK) Taburu kurulur. Ayrıyeten 15 Afet Bölge Komutanlığı sorumluluk alanına nazaran oluşturulur.

Doğal Afet Arama Kurtarma Taburu’nun (DAK) kuruluş şeması şu formda:

Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma Uyum Merkezi’nin işleyişi işe şöyle oluyordu:

Görüldüğü üzere 1999 zelzelesi Türkiye için olduğu kadar Türk Silahlı Kuvvetleri için de bir milat olur.

Ve zelzele gerçeği, ülkenin en değerli kurumlarından birini çok değerli önlemler almaya zorlayarak aslında onu bugünler için de hazırlar.

Genel Kurmay’ın o günler yaptığı basın açıklaması:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir