Temmuzda kartlı ödemeler ikiye katlandı

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) datalarına nazaran, temmuz ayında 316.9 milyar TL meblağında kartlı ödeme gerçekleşirken, motorlu taşıtlar vergisi (MTV) için internetten ödemeler tercih edildi.

BKM’den temmuz ayı kartlı ödeme datalarına ait yapılan açıklamaya nazaran, temmuz ayı sonunda Türkiye’de 92.1 milyon adet kredi kartı, 158.6 milyon adet banka kartı ve 65.4 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor. Geçen yılın birebir ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 15’lik, banka kartı adedinde yüzde 11’lik, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 28’lik artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 316.1 milyon adede ulaşarak geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 15 artış gösterdi.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile temmuz ayında yapılan toplam ödeme meblağı geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 109 artarak 316.9 milyar TL oldu. Bu ödemelerin 248.7 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 62.3 milyar TL’sinde banka kartları, 5.9 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Buna nazaran, kredi kartı ile ödemelerde evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran büyüme oranı yüzde 103, banka kartı ile ödemelerde yüzde 132 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 164 olarak gerçekleşti.

MTV ödemeleri internetten

MTV’nin ikinci taksidinin ödendiği temmuz ayında, bu ödemeleri de kapsayan “kamu-vergi ödemeleri” alanında, 1 Temmuz-2 Ağustos tarihleri ortasında kartlarla 13.9 milyar TL’lik ödeme yapıldı.

Geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla büyüme yüzde 82, ortalama süreç fiyatı 915 TL oldu. Kartlarla yapılan kamu-vergi ödeme fiyatının yüzde 66’sında internetten ödeme tercih edildi, yani her 3 TL kartlı kamu-vergi ödemesinin 2 TL’si internetten yapıldı.

Temmuzda yabancı kartlarla 44 milyar TL’yi aşkın ödeme yapıldı

Yabancı turist ziyaretindeki artış temmuz ayında da devam etti ve yabancı kartlarla toplam 44 milyar TL ödeme yapıldı. Buna nazaran evvelki yılın birebir periyodunda 15.7 milyar TL olan kartlı ödeme meblağıyla kıyaslandığında yüzde 184 oranında artış gerçekleşti. Süreç başına yapılan kartlı ödeme fiyatının ise 965 TL’den 1.628 TL’ye çıktığı görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir