Subaru Solterra’ya Euro NCAP’ten beş yıldız!

Subaru Solterra’nın Avrupa spesifikasyonu, 2022 Avrupa Yeni Araba Kıymetlendirme Programı Euro NCAP’ten beş yıldız aldı.

Solterra, dört kıymetlendirme alanının tamamında (Yetişkin Yolcu, Çocuk Yolcu, Ziyan Görebilecek Yol Kullanıcıları, Güvenlik Yardımcısı) gereken en az eşiğin üzerinde puanlar elde etti.

Tamamen elektrikli Subaru Solterra, en son geçerli olan test sonuçlarına nazaran Küçük SUV sınıfında Safety Assist (Güvenlik Yardımcısı) kategorisinde bir Subaru aracın şimdiye kadar elde ettiği en yüksek puanı aldı. Birebir vakitte yolcu durumu izlemede (sürücü takip ve emniyet kemeri hatırlatma dahil) en yüksek notlara sahip oldu. Ayrıyeten, Acil Durum Şeritte Kalma Asistanı, Şeritte İhlal Uyarısı ve İnsan Makine Arayüzü kısımlarında güzel performans gösterirken, AEB Araçtan Araca (Çarpışma Öncesi Frenleme) için de çok yüksek bir puan elde etti.

Yeni Solterra, genel olarak, Otonom Acil Frenleme (AEB) sistemi uyumluluk testlerinde âlâ performans gösterirken, hem ön hem de art koltuklarda standart olarak sunulan emniyet kemeri hatırlatma sisteminin yanı sıra şoför yorgunluğunu tespit eden bir sisteme (yani Şoför Takip Sistemi)’ne sahip. Şerit Takviye sistemi (yani Şerif İhlal Uyarısı ve Şeritte Kalma Asistanı), araç şeritten çıkıyorsa aracı yavaşça şeridine geri yönlendiriyor, birtakım daha kritik durumlarda ise müdahale ediyor (Acil Sürüş Durdurma Sistemi). Sürat asistanı, Trafik İşareti Okuyucusu sayesinde lokal sürat sonunu algılıyor ve şoför, sınırlayıcıyı (Hız Sınırlayıcı aracılığıyla) ayarlamayı seçebiliyor yahut sistemin bunu otomatik olarak yapmasına müsaade verebiliyor.

Yeni Solterra Yetişkin Yolcu kategorisinde, kurtarma ve araçtan çıkarmada azamî puanı elde etti. Ayrıyeten yandan çarpmalar ve arttan çarpmalarda son derece başarılı oldu. Testler, uzak taraftaki harekette yolcu kabini sabit kalırken, dummy sonuçları hem şoförün hem de yolcunun dizlerinin ve uyluk kemiklerinin yeterli korunduğunu gösterdi. Savrulma denetiminin ise (çarpışma uzak tarafta gerçekleştiğinde insan bedeninin aracın öteki tarafına ne kadar fırladığı) düzgün olduğu bulundu. Solterra, bu çeşit darbelerde yolcudan yolcuya yaralanmaları azaltmak için bir karşı önleme de sahip. Sistem, yolcuların başlarının âlâ korunmasını sağlayarak Euro NCAP testinde uygun performans elde edilmesini sağladı. Ön koltuklar ve koltuk başlıkları üzerinde yapılan testler, bir geriden çarpışma durumunda boyun zedelenmesine karşı da uygun müdafaa sağladı. Art koltukların geometrik tahlili de güzel bir darbe müdafaası olduğunu gösterdi. Çarpışma durumunda acil servisleri uyaran gelişmiş bir eCall sistemi ve ikincil çarpışmaları önlemek için otomatik olarak fren yapan bir sistem de araçta bulunuyor.

Çocuk Yolcu kategorisinde, yeni Solterra, CRS (Çocuk Emniyet Sistemi) kurulumunun yanı sıra 6 ve 10 yaş çocuklarını baz alan Çarpışma Test Performansında (hem önden hem de yandan çarpma) azamî puanı aldı. Ön ofset ve yan bariyer testleri sırasında tüm kritik beden bölgeleri için düzgün yahut kâfi muhafaza sağlandı ve değerlendirmenin bu kısmında azamî puanlar alındı. Ön yolcu hava yastığı, oturma pozisyonunda geriye bakan bir çocuk koltuğunun kullanılmasına müsaade verecek halde devre dışı bırakılabiliyor. Solterra’nın tasarımı tüm çocuk koltuğu tiplerinin uygun halde kurulmasına ve yerleştirilmesine müsaade veriyor.

Hassas Yol Kullanıcıları kıymetlendirme alanı için, büsbütün yeni Solterra, Otonom Acil Frenleme-Bisikletli (AEB Cyclist) kategorisinde çok yüksek puan elde etti. Çarpılan yayanın başının korunması yüklü olarak uygun yahut yeterliyken, tampon stratejik olarak yerleştirilmiş parçalanma bölgeleri sayesinde yayaların bacaklarında uygun bir muhafaza sağladı. AEB sisteminin, öteki araçların yanı sıra ziyan görebilecek yol kullanıcılarına da karşılık verebildiği görüldü. Sistem, birden fazla test senaryosunda çarpışmalardan kaçınarak yayalara ve bisikletlilere verdiği reaksiyon testlerinde uygun performans gösterdi.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir