Pakistan’da İmran Han siyasetten men edildi

Ulusal basındaki haberlere nazaran, Pakistan Seçim Kurulu, koalisyon hükümeti tarafından Pakistan Adalet Hareketi (PTI) lideri İmran Han’ın başbakanlığı devrinde aldığı ikramların ayrıntılarını açıklamadığı ve bunları sattığına dair başvuruyu kıymetlendirdi.

Seçim Kurulu, oy birliğiyle verdiği kararla başbakanlığı periyodunda aldığı armağanların ayrıntılarını açıklamadığı gerekçesiyle İmran Han’ı siyasetten men etti.

Söz konusu kararın akabinde İmran Han, aldığı armağanların ayrıntılarını paylaşmadığı için cezai kovuşturmaya uğrayabilir.

Koalisyon hükümeti, Seçim Kurulu’na İmran Han’a karşı ağustosta müracaat yapmıştı.

Pakistan maddelerine nazaran başbakanlar, bakanlar, bürokratlar ve üst seviye devlet yetkilileri, yabancı devlet adamlarından aldıkları armağanları “Toshakhana” ismi verilen departmana bildirmekle yükümlü. PTI hükümeti devrinde İmran Han’a sunulan ikramların bildirilmediği belirtiliyor.

Koalisyon hükümeti tarafından İmran Han’a karşı Seçim Komitesi’ne yapılan müracaatta, Han’ın 52 ikram aldığı, bu ikramların birçoğunu sattığı öne sürülmüştü. Kelam konusu ikramların Ağustos 2018 ile Aralık 2021 tarihleri ortasında alındığı, piyasa bedelinin yaklaşık 641 bin dolar olduğu belirtiliyor.

PTI’DAN KARARA TEPKİ

Seçim Kurulu önünde geniş güvenlik tedbirleri alındı. Yaklaşık 1100 polisin bulunduğu bölgede PTI destekçilerinin girişine müsaade verilmiyor.

İmran Han’ın avukatı Ali Zafar, başşehir İslamabad’da yaptığı basın açıklamasında, Seçim Komisyonu’nun bir mahkeme olmadığını ve bu kararı alamayacağına dikkati çekti.

Eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ise İmran Han’ın bu formda bertaraf edilmesine müsaade vermeyeceklerini belirterek, yasal seçenekleri değerlendirip buna nazaran adım atacaklarını söyledi.

PTI Genel Sekreteri Asad Umar da Seçim Kurulu’nun kanunları ihlal ettiğini savunarak, bu kararı yüksek mahkemeye taşıyacaklarını lisana getirdi.

PTI’nın önde gelen isimlerinden Çaudri Favad Hüseyin, karara karşı çıkmak için halkı sokağa çağırdı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir