Kurda hız rekoru

Dolar her gün yeni bir rekor kırarken kritik seviyeleri de birer birer aşıyor. Güne 11.30’lardan başlayan Dolar/TL bugün önce 12 ardından 13 liranın üzerine tırmandı ve 13.50’yi test etti. Türkiye finansal olarak tarihi günlerinden birini yaşadı, TL’deki değer kaybı aylık yüzde 38’i, yıllık yüzde 80’i buldu. Kur hız rekoru kırdı. Serbest dalgalı kur rejiminde ilk kez böyle bir gün yaşandı. İşte kurun tarihi yolculuğu…

2001 yılına kadar çeşitli kontrollü kur rejimleri uygulayan Türkiye’de, iktisadi tanıma uygun ilk devalüasyon 1946 yılında yapılırken, 2001 yılına kadar hükümetler pek çok kez devalüasyon kararı almıştı.

2000 yılında yaşanan likidite krizi sonrasında Türkiye, 2001 Şubat ayına kadar kur artışlarının sabitlendiği ve enflasyonu düşürmeye yönelik bir stabilizasyon programı uygulandı. Programın başarısız olması, 19 Şubat’ta gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu toplantısında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Ecevit arasında patlak veren kriz sonrası 21 Şubat 2001 tarihinde serbest dalgalı kur rejimine geçildi.

Serbest kur rejimine geçen Türkiye’de dolar kuru iki günde 680 in TL’den 1 milyon 200 bin TL’ye kadar çıkmış ve TL yüzde 60’a yakın varan bir devalüasyona maruz kalmıştı.

Serbest kur rejiminde 20 yılı deviren Türkiye’de kur seviyeleri gündemdeki yerini koruyor. TL’den 6 sıfır atılması sonrası 1 TL seviyelerinden işlem gören dolar/TL, 23 Kasım 2021’de 13.47 TL’ye kadar çıktı.

Kurun yolculuğuna bakıldığında 2018 yılına kadar olan artışın kademeli olarak gerçekleştiği ancak sonrasında küresel finansal koşullardaki köklü değişiklikler, Fed politikası, Türkiye’deki siyasi olaylar ve pandeminin ikinci yılında TCMB’nin para politikasına yönelik tartışmalar sonrasında sürecin gittikçe hızlandığı görülüyor.

Category: Haber Tag: , , , , Leave a comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir