Kripto piyasalarında 2023’ün ilk çeyreği hareketli geçti! Gözler 12 Nisan’a çevrildi

Gate.io’nun Araştırma Müdürü Sevcan Dedeoğlu, yatırımcılarda risk alma iştahının çeyreğin son haftalarında arttığını kaydederek, “Bunu sırf kripto para ünitelerinde değil, 2022’yi büyük paha kayıplarıyla yaşayan teknoloji paylarında de gördük. Yüklü olarak teknoloji şirketlerinin listelendiği Nasdaq borsası, birinci çeyrekte yüzde 17 yükseliş yaşadı” diye konuştu.

“İKİ BÜYÜK VARLIĞIN PİYASA KIYMETİ 750 MİLYAR DOLARI AŞTI”

Sevcan Dedeoğlu, kelamlarına şöyle devam etti:
“İlk çeyrek sonunda görülen tabloya nazaran Bitcoin mart ayında yüzde 20,66, Ethereum ise yüzde 9,62 arttı. Kripto para ekosisteminin en büyük iki varlığı olarak kabul edilen BTC ve ETH’nin toplam piyasa kıymeti, yeni yükselişlerle 750 milyar doların üzerine çıktı. Farklı varlık tipleri ve yatırım araçlarındaki yatırımcı trendlerinin münasebetini belirlemek için kullanılan korelasyona bakıldığında, S&P 500 ve Nasdaq endeksleriyle Bitcoin ortasındaki korelasyonun yüzde 30 bandına çekildiği, altın ve Bitcoin ortasındaki korelasyonun da yüzde 50 düzeyine ulaşarak 2 yılın en yüksek doruğunu gördüğü kaydedildi.”

Kripto para ünitelerinin yerleşik piyasalardan ve pay senetlerinden bağımsız olarak hareket etmesinin, bu yatırım araçlarıyla davranışlarının farklılaşmasının, kripto para ünitelerinin tabiatı ve paha vaadi açısından uyguna işaret ettiğine dikkat çeken Dedeoğlu, “Altın, görece daha az riskli varlıklar ortasında sayılır ve yatırımcılar tarafından ‘güvenli liman’ olarak görülür. Altın ve Bitcoin ortasındaki korelasyon artışının, Bitcoin’in kripto yatırımcıları için ‘güvenli liman’ niteliği kazandığını söyleyerek açıklayabiliriz” dedi.

“BİTCOİN, BAŞKA KRİPTO PARA ÜNİTELERİNİ BASKILIYOR”

Dedeoğlu, “Bitcoin’in piyasadaki hakimiyetinin de yüzde 47 düzeyine yükselmesi, en büyük kripto varlığı altcoin olarak tabir edilen öbür kripto para ünitelerini baskıladığını gösterdi. Metis ve Maker üzere altcoin’ler çeyreği yüzde 20’nin üzerinde bedel kaybıyla tamamlarken, Bitcoin ve Ethereum ağlarındaki etkin adres sayısı sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 5 arttı. Bu süreçte Ethereum yatırımcıları başta olmak üzere, kripto ekosistemi, 12 Nisan tarihine kilitlendi” değerlendirmesinde bulundu.

“12 NİSAN, ŞANGHAY GÜNCELLEMESİ SEBEBİYLE KRİTİK”

“Ana ağ üzerinde Şanghay, konsensüs ağı üzerinde Chapella yahut Shapella olarak isimlendirilen ve uzun müddettir beklenen Ethereum güncellemesi, 12 Nisan’da gerçekleştirilecek. Bu güncelleme, ETH 2.0 için kilitlenmiş (stake edilmiş) 32 milyar dolar bedelindeki 17,6 milyon ETH’nin kilidinin açılması manasına geliyor” diyen Dedeoğlu, bu tarihe yönelik beklenti nedeniyle Ethereum’un Bitcoin karşısında negatif fiyatlandığına dikkati çekerek, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı:
“Temelde iki senaryo göze çarpıyor. Ethereum’un fiyatının 12 Nisan sonrasındaki devirde süreksiz olarak düşmesi yahut doğrulayıcıların kilitleme sürecine devam etmesi sebebiyle Ethereum’un 2 bin dolar düzeyini test etmeye çalışması bekleniyor. Shapella güncellemesi sonrasında ETH stake oranına ait JP Morgan’ın beklentisi oranın yüzde 60’a, Messari’nin beklentisi ise yüzde 30’a çıkacağı istikametinde. Bu beklentilerin orta ve uzun vadede Ethereum fiyatına olumlu tesir edeceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki devirde Loto Finance, Rocket Pool, Frax Finance üzere ‘likit staking’ protokollerinin takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. ‘Kriptoya açılan kapı’ mottosuyla faaliyet gösteren Gate.io olarak kullanıcılarımıza 1.400’ü aşkın kripto para varlığın ticaretini yapma imkanı sunarken, periyodik yatırımcı özetlerimizle piyasadaki son gelişmeleri takip edebilmelerini mümkün kılıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir