KKTC ve Nijerya ile imzalanan 2 milletlerarası anlaşma ‘Resmi’leşti

ANKARA (İGFA) – Türkiye ve KKTC ortasında 17 Ekim 2022’de Ankara’da imzalanan “Türkiye ile KKTC Ortasında Geçitkale Hava Meydanı Güç Nakil Çizgilerinin Deplase Edilmesine Ait Protokol” Resmî Gazete’de yer aldı.

Anlaşma, KKTC’de Geçitkale Deniz Hava Üs Komutanlığı kullanımında olan Geçitkale Hava Meydanı Güç Nakil Sınırları Deplase sürecine yönelik, Türkiye Ulusal Savunma Bakanlığı ile KKTC’den İktisat ve Güç Bakanlığı ve KKTC Elektrik Kurumu (KIBTEK) tarafından proje hazırlanmasını, onay ve imal faaliyetlerinin ortak gerçekleştirilmesini içeriyor.

Protokolle kelam konusu güç nakil sınırlarının havaalanı trafiğini engellemeyecek halde deplase sürecinin yapılması amaçlanıyor.

NİJERYA İLE MADENCİLİK ALANINDA İŞ BİRLİĞİ

Türkiye ve Nijerya’nın 20 Ekim 2021’de başşehir Abuja’da imzaladığı “Türkiye ile Nijerya Ortasında Madencilik Alanında İş birliğine Ait Mutabakat Zaptı” da onaylandı.

Anlaşmanın emelinin, iki ülkenin uzmanlıkları ve kalkınma gereksinimleri göz önünde bulundurularak madencilik alanındaki işbirliğinin karşılıklı anlayış temelinde geliştirilmesi olduğu belirtildi.

Mutabakat zaptı kapsamında iş birliği alanları; maden kaynaklarının keşfi, madencilik kanunlarının düzenlenmesi ve uygulanması, madencilik alanında seminer, konferans ve toplantılar düzenlenmesi, maden arama, jeolojik araştırma ve laboratuvar çalışmaları alanında eğitim programları yapılması, mineral zenginleştirmede teknik iş birliği, daha inançlı madencilik uygulamaları ve madencilik dalındaki uzmanlık, maharet ve insan kapasitesi oluşturulmasını kapsıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir