Kış lastiği ne zaman takılır? Hangi araçlar için zorunlu? (2022 kış lastiği uygulaması)

Kış lastiği ne vakit takılır? sorusu, havaların soğuması ve don olaylarına karşı şimdiden önlem almak isteyen bireyler tarafından sorgulanıyor. Her yıl muhakkak tarihlerde yapılan kış lastiği uygulaması öncesinde, hangi araçlar için bu uygulamanın zorun olacağı araştırılıyor. Pekala, kış lastiği ne vakit takılır? Hangi araçlar için zarurî?

KIŞ LASTİĞİ NE VAKİT TAKILIR?

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zaruriliği her yıl 1 Aralık’ta başlamaktadır.

Buna nazaran, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zarurî olarak kış lastiği kullanmaktadır.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ ARAÇLAR İÇİN MECBURÎ?

Yük ve yolcu nakliyatı yapanlar dışındaki özel araçlar için uygulama zarurî değil fakat can ve mal güvenliğiyle meselesiz seyahat için kış kaidelerinde tüm araçlarda kış lastiği kullanılması ehemmiyet taşıyor.

Bu uygulamayla kış kaidelerine nazaran tedbirini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu yerlerde yaz lastiklerine oranla daha yeterli yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir