Karındeşen Jack’in kimliği tespit edildi

Araştırmacı Sarah Bax Horton, İngiliz basınına verdiği demeçte, Viktorya devri Londra’sında terör estiren ve asla yakalanmayan seri katil Karındeşen Jack‘e ait olduğunu söylediği bilgiler paylaştı.

Horton, Jack’in sara hastası bir puro imalatçısı olduğunu ve bir yaralanmanın işine mal olmasının akabinde alkolizme ve deliliğe sürüklendiğini öne sürdü.

Araştırmacıya nazaran, yeni ortaya çıkarılan ‘belirgin fizikî özelliklere’ dair ispatlar, katil olarak ‘Hyam Hyams’ isimli bir adamı işaret ediyor.

Çeşitli revir ve akıl hastanelerinden elde edilen tıbbi kayıtlara nazaran şahıs, ‘otuzlu yaşlarında orta uzunluklu ve yapılı, dizleri bükük ve çarpık yürüyüşlü’ tanımlamasıyla eşleşiyor.

Horton’a nazaran Hyams’ın dizlerinin bükük, yürüyüşünün çarpık olmasının nedeni epilepsi. Araştırmacı, şahsın vaktinde aldığı muhtemel bir darbenin beyninde hasara neden olduğunu, bu sebeple kolunu ve dizlerini tam olarak yönlendiremediğini tez etti.

Hyams’ın bir puro üreticisi olarak bıçak kullanma konusunda maharet kazandığını söyleyen Harton, epilepsi ve alkolizmin kendisini akıl hastanelerine sürüklediğini ve bir kazanın sonrası çalışamaz hale geldikten sonra ruhsal durumunun gittikçe kötüleştiğini belirtti.

Harton’ın anlattığına nazaran Hyams, bu süreçte karısına birkaç defa saldırdı, kendisini aldattığını düşündüğü eşine ve annesine bıçak çektikten sonra tutuklandı.

Karındeşen Jack’in Londra’nın Whitechapel bölgesinde, hepsi fahişe ve dilenci olduğu düşünülen 5 bayanı bıçakla öldürüp karınlarını deştiği biliniyor. Bax Horton, Hyams’ın polis tarafından ‘gezgin bir deli’ olarak yakalanıp 1889’da bir akıl hastanesine yatırılmasından sonra Karındeşen Jack cinayetlerinin artık yaşanmadığına dikkat çekiyor.

300’DEN FAZLA KUŞKULU SORGULANDI

Karındeşen Jack’in cinayetleri soruşturan polis, 2 binden fazla bireyle görüşmesine ve 300’den fazla şüpheliyi soruşturmasına karşın seri katilin kimliğini hiçbir vakit belirleyemedi. O periyoda ilişkin polis kayıtlarının bir kısmına erişilebildiğini söyleyen Horton, bunların büyük bir kısmının İkinci Dünya Savaşı sırasında yok olduğunu söyledi.

Faili meçhul cinayetlerde çalışan bir polisin soyundan gelen araştırmacı, yakında çıkacak kitabının Karındeşen Jack’i husus alacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir