İYİ Parti’nin 14 Mayıs iddiası: 80 milletvekili altı şaşırtır, 90 üzeri sevindirir

ANKARA – Türkiye siyasetinin yakın periyodu kritik toplantılar, bir kısmı kamuoyuna yansıyan krizler, seçim sonrası için hazırlanan ortak metinler ve ortak cumhurbaşkanı adayı tartışmalarıyla geçti. Seçim takviminin katılaştığı süreçte milletvekili seçimine hangi formüllerle girileceği ise en kıymetli gündem unsuru olarak dikkat çekiyor.

Bir yıl boyunca kamuoyunun yakından takip ettiği altı partiden oluşan Millet İttifakı, meşakkatli bir sürecin sonunda seçim startını verdi. Bu bir yılın en yakın şahitlerinden UYGUN Parti Kalkınma Siyasetleri Lideri Ümit Özlale, seçime giden süreçte ittifaka ait soru işaretlerine, YETERLİ Parti’ye yönelik tenkitlere, Cumhur İttifakı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefete dönük tutumuna dair sorularımızı yanıtladı.

‘CHP İLE ORTAK LİSTE GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR’

Millet İttifakı’nın parlamento seçimine hangi formülle gideceği kamuoyu tarafından merak ediliyor. Bildiğimiz kadarıyla ortak liste formülüne hudutlu bir formda kapıları açtınız. Bu kararınızın ittifakın parlamentoya taşıyacağı milletvekili sayısını olumsuz etkileyeceği yorumları yapılıyor. Bu yorumlara ait değerlendirmeniz ne olur?

CHP ile süren görüşmeler var. İki partinin ortak listeyle girmesi halinde ekstradan milletvekili çıkartabileceğimiz birtakım küçük kentlerde kesinlikle CHP ile iştirak yapacağız. Rastgele bir sorun olacağını zannetmiyorum. İttifakın öteki dört partisinin de CHP ile görüştüğünü biliyorum.

‘CHP İLE ÖBÜR 4 PARTİNİN YAPACAĞI İŞTİRAKE KARIŞAMAM, BİLGİM YOK’

“Sınırlı sayıda vilayette ortak liste ile seçime girmek ve bütünlük sağlamamak, Meclis’teki milletvekili sayısını azaltacaktır” telaşı var. Bu türlü olacak mı? Neden az sayıda vilayette CHP ile ortaklaşma tercih ediliyor?

Diğer partiler CHP ile daha fazla vilayette ortaklaşabilirler. CHP’nin Demokrat Parti, SAADET, Gelecek Partisi ya da DEVA ile yapacağı paydaşlığın yapısına ben karışamam, çok da bilgim yok. Onlar birçok vilayette bu iştiraki yapabilirler. Fakat biz bugün CHP’nin genel liderini cumhurbaşkanı adayı olarak seçiyoruz. Ana muhalefet partisinin önderi ve CHP bizden daha fazla milletvekili kazanacak. Münasebetiyle CHP’nin bu dört parti ile milletvekilliği adaylık tartışması ve ortak listeyi sürdürmesi bence daha gerçek olur. Biz CHP’ye oranla daha az oya sahip olduğumuz için CHP ile ortaklaşıp daha fazla milletvekili çıkartacağımız vilayetlere ağırlaşıyoruz. Öteki dört partinin güçlü olduğu yerleri CHP ile tartışıp onun üzerinden gitmesini tercih ediyoruz.

‘DİĞER DÖRT PARTİNİN CHP İLE LİSTE MÜZAKERESİNDE BİZ TARAF OLMAK İSTEMİYORUZ’

İYİ Parti’nin bu senaryonun dışında kalması tez edildiği üzere ittifak senaryosunun gerçekleşmemesine neden olur mu?

Biz CHP ile ortak vilayetlerde ortak aday çıkartacağız. Kapıları büsbütün kapatmadık. CHP dedi ki, ‘Bak bu kadar vilayet var’. Bu vilayetlerde ortak adayla çıkarsak biz daha fazla milletvekili çıkartıyoruz. Burada da iş birliği içerisindeyiz. Öteki dört partinin CHP ile olan liste müzakeresinde biz bir taraf olmak istemiyoruz.

CHP ile ortaklaşılan vilayet sayısının 9 olduğu konuşuluyor. Sayı netleşti mi?

Ben biraz daha fazla oldu diye duymuştum. Ancak net bilgim yok. Büyük vilayetlerde bir ortak liste çıkmayacak, daha yoğunlaşacağımız daha küçük vilayetler olacak.

‘80 İLE 100 MİLLETVEKİLİ ORTASINI HEDEFLİYORUZ’

YETERLİ Parti olarak seçim sonucuna dair amacınız ne? Kaç milletvekilini Meclis’e taşıyacağınızı düşünüyorsunuz?

80 ile 100 milletvekili ortasını hedeflediğimizi söyleyebiliriz. 80’in altı şaşırtır, 90’ın üzeri sevindirir. 6 Mart’tan (Meral Akşener’in Millet İttifakı toplantısına tekrar katıldığı gün) sonra oylarımızda tekrar artış olmaya başladı. Siyaset olağana dönmeye başlayınca beşerler 2-6 Mart ortasındaki süreci daha güzel anlamaya başlayınca, belediye liderleriyle güçlendirilmiş formülün alanda tesirini görmeye başlayınca oyumuz artmaya başladı.

‘YAVUZ’UN AÇIKLAMALARI PARTİYE FAYDA SAĞLAMADI’

Yavuz Ağıralioğlu’nun Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermeyeceğini söylemesine ait değerlendirmenizi daha evvel yaptınız ve “Keşke aile içinde kalsaydı” dediniz. Sonrasında istifa geldi. Ağıralioğlu’nun istifasını nasıl değerlendirirsiniz?

İlk evvel Yavuz Ağıralioğlu’nu anlatayım. Kendisine ‘Yavuz’ dediğim için röportajda da ‘Yavuz’ demeyi tercih ederim. Yavuz benimle farklı siyasi görüşlere sahip, hayata bakışımız farklıydı. Lakin ben Yavuz’la partide sık sık fikir alışverişinde bulunuyordum, fikirlerimizi çarpıştırıyorduk. Bazen gülüyorduk, bazen anlaşamıyorduk lakin partide benim sohbetimin olduğu biriydi. O yüzden katıldığım televizyon programında ‘Ben ondan razıyım’ dedim. Bu benim Yavuz’la ilgili, bir arkadaşı olarak müspet kanılarım. Lakin bence yaptığı açıklamalar partinin hiçbir halde görüşünü yansıtmadığı için partiye de fayda sağlamadı. O bakımdan ben, “Bu tenkitlerini keşke aile içerisinde söyleseydi. Partiyi hiçbir formda bağlamayan, üzen açıklamalar yapmasaydı” dedim.

‘KEMAL BEY’İN HDP’Yİ ZİYARETİ PARTİDE RASTGELE BİR HUZURSUZLUK YARATMADI’

Ağıralioğlu’nu istifaya götüren süreç Cumhurbaşkanı adayınız Kılıçdaroğlu’nun HDP’yi ziyaretiyle hızlandı. Partinizde bu ziyarete hala reaksiyon gösterenler var mı? Bu hususa ait parti olarak tavrınız nedir?

Ziyarete reaksiyon gösteren yoktu. Yavuz’da bir rahatsızlık yarattı lakin partide bir rahatsızlık yaratmadı. Biz Ortak Siyasetler Mutabakat Metni hazırladık. Anayasa değişikliği önerisi hazırladık. Bütün bunların altına altı siyasi partinin genel lideri imza attı. Münasebetiyle kendini bağladı. Bu olduktan sonra, bu mutabakat metni imzaladıktan sonra bizim seçeceğimiz cumhurbaşkanı adayı HDP’yi de ziyaret edecek AK Parti’yi de ziyaret edecek, MHP seçmeninden de Vatan Partisi seçmeninden de oy isteyecek. Oy isterken de o mutabakat metni doğrultusunda oy isteyecek. Kendisini bağlayan metnin dışına çıkıp bir şey vaat etmeyecek. Siyasi parti başkanları o metni imzaladı ve dedi ki; Türkiye’deki her seçmenden, buna HDP seçmeni de dahil, gidip oy isteyeceksin. Bundan daha doğal bir şey yok. Kemal Beyefendi de Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı seçildikten sonra öbür partileri ziyaret ettiği üzere HDP’yi de ziyaret etti. Bu partide rastgele bir huzursuzluk, tedirginlik yaratmadı.

İktidara gelmeniz halinde bakanlık ve bürokraside nasıl bir dağılım olacağı tahminen de en çok merak edilen bahislerden. Twitter’da birtakım isimler önerilmeye bile başlandı. Finans Profesörü Özgür Demirtaş, vazifeden alınan Merkez Bankası’nın eski baş ekonomisti Hakan Kara’nın Merkez Bankası Lideri olmasını önerdi. Bu ve gibisi teklifleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özgür Demirtaş da Hakan Kara da benim çeyrek asırlık arkadaşlarım ve ikisini de çok severim. Alışılmış toplumsal medyada beşerler isimler önerecektir. Hakan Kara da ziyadesiyle nitelikli bir isim ve makamı ziyadesiyle hak ediyor. Ben de Hakan’ın bilgisinden, donanımından, Merkez Bankası geçmişinden ötürü Özgür’ün fikirlerini anlayabiliyorum. Bununla birlikte şu an isim konuşulmasının çok gerçek olmadığını düşünenlerdenim. Üst seviye bürokrasi ve bakanlıkların nasıl paylaşılacağı, o bakanların kim olacağı seçim gecesi, 14 Mayıs’tan sonra aşikâr olacaktır. O siyasi partilerin sandıkta aldıkları oyların ölçüsünde bizim koalisyon hükümetimizin yapısı şekillenecektir. ‘Kim kaç bakanlık alacak’ diye soruluyor. Burada bence çok uygun bir kriter var, seçim. Üst seviye bürokrasi için de birebiri geçerli. Bugün iktisat idaresi hangi partiye verilirse o partilerle kamu idaresinin başında olacak bakanlar daha rahat çalışabilecekleri bir üst idaresi, Merkez Bankası ya da BDDK Liderini cumhurbaşkanımıza önereceklerdir. Cumhurbaşkanı da onları dinleyip hakikat bir adayla gelecektir. Natürel burada anahtar bakanlıklar var, stratejik bakanlıklar var. Burada o partinin alacağı oy ve çıkaracağı milletvekili ölçüsünde dağıtılacaktır. Hiç kimsenin itiraz etmediği ve sandıktan çıkan sonuçlara nazaran bakanlıkların dağıtılacağı bir 15 Mayıs Pazartesi yaşayacağımızı düşünüyorum.

‘BİZDEN EVVEL BAŞLATILAN YANLIŞSIZ ADIMLARI DEVAM ETTİRECEĞİZ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çabucak her konuşmasında bir müjde açıklıyor. EYT’den, emekli maaşına artırıma kadar atılan bu adımları nasıl değerlendirirsiniz? Tüm bunların iktisada tesiri nasıl olur?

Bazılarının ağır yükler oluşturabileceğini düşünüyorum. Tayyip Erdoğan bizi şaşırtmayan bir seçim iktisadı izliyor. Daha evvel karşı olduğu, ‘Ben burada olduğum surece hayatta çıkartmam’ dediği EYT’yi çıkardı. Emeklilerin neredeyse canına ot tıkamıştı ve bununla övünüyordu. Son birkaç ayda ondan da vazgeçti. Hasebiyle birtakım adımları olumlu buluyorum. Kimi seçim iktisadı adımlarını ise çok göstermelik buluyorum. Oradan oraya temel taşımaya başladılar. Ufacık bir alana beton döküyorlar, döktükleri beton orada kalıyor. Bunun çok temel bir sebebi var. ‘Bunları biz tamamlayacağız, bize oy verin’. Ben seçmenin bu kandırmacalara çok prim vermeyeceğini düşünenlerdenim. Her seferinde, ‘Bizim olumlu adımlarımızı Millet İttifakı gelince kesecek, baltalayacak’ diyorlar. Yok o denli bir şey. Neden yapalım ki? Bizden evvel başlatılan hakikat adımları devam ettireceğiz. Bunların başında savunma sanayi geliyor. Savunma endüstrinde şu ana kadar yapılan olumlu projeleri devam ettireceğiz.

Bu havanın estirilmesi Tayyip Erdoğan’ın tutunduğu son kısım. Bizi şeytanlaştırarak, Millet İttifakı içerisinde olmayan başka partileri şeytanlaştırarak, ötekileştirerek, insanlara endişe ve öfke üzerinden bir seçim atmosferi sunuyor. Seçime giderken seçmeni hareketlendiren üç his var. Öfke, dehşet ve umut. Tayyip Erdoğan çoktan beri umut veremeyen bir başkan. O yüzden de çok uzun vakitten beri bütün seçimi dehşet ve öfke üzerinden götürüyor. Çok öfkeli. Bu öfke bazen terbiye hudutlarını aşan açıklamalara kadar gidebiliyor.

‘NASIL BİR ENKAZ DEVRALACAĞIMIZI BİLE BİLMİYORUZ’

Cevabınızın iki ayağı oldu. Birinci kısmına geri dönecek olursak; kazanırsanız, seçimden sonra ekonomik bir ‘enkaz’ devralacağınız yorumları var. Bununla nasıl baş edeceksiniz?

Nasıl bir enkaz devralacağımızı bile bilmiyoruz. Zira çok büyük bir kurumsal erozyon var. Kamu harcamalarında, maliye siyasetinde şeffaflık kriteri çoktandır göz gerisi ediliyor. Biz şu anda kamu bankalarının taşıdığı riskleri yalnızca iddia edebiliyoruz, bilemiyoruz. Mesela Merkez Bankası’nın memleketler arası kontrol kriterlerine nazaran bilançosu ortaya çıktı dün ve fecî bir bilanço ile karşılaştık. Milyarlarca lira ziyan eden, çok riskli durumda olan bir Merkez Bankası ile karşılaştık.

Bunun için birinci evvel Hasar Tespit Komitesi ile enkazın boyutunu anlamaya çalışacağız. Varlık Fonu dediğimiz, Sayıştay kontrolüne tabi olmayan, Tayip Erdoğan’ın işvereni olduğu bir küçük, orta ölçekli işletme üzere yürüttüğü devasa bir fon var. Bu fonun hangi operasyonlara imza attığını, hangi faaliyetlerde bulunduğunu biz bilmiyoruz. O yüzden evvel enkaz devralacağız lakin ne kadarlık enkaz devralacağız bilmiyoruz.

‘ENKAZ BÜYÜK ANCAK ONU LAKİN BİZ KALDIRABİLİRİZ’

Öte yandan umutlu da olmak lazım. Bizim gruplarımız her mevzuda, her alanda ayrıntılı, somut proje ve adımlar ortaya çıkardı. Daha birinci günden itibaren kurumların yapısının güçlendirilmesinden tutun hayat pahalılığını sona erdirecek para siyasetine kadar; yardıma gereksinimi olan kişinin beyanda bulunmadığı, devletin onu tespit ettiği bir toplumsal yardım sistemine kadar çok geniş alanda ne yapacağını bilen bir ittifak var. O bakımdan evet, enkaz büyük lakin onu lakin biz kaldırabiliriz.

‘ERDOĞAN KÜRT OLMANIN KABAHAT SAYILDIĞI BİR PROPAGANDA YÜRÜTECEK’

Cevabınızın ikinci kısmı, öfke ve kaygı ile beslenen bir önder olduğunu söylediniz. Seçime giden süreçte bu tavır devam edecek mi sizce?

Bence çok emsal bir şey yapacak. 21. Yüzyılın Türkiye’sinde ülkeyi tekrar ayrıştırarak, insanları, toplumu ötekileştirerek, sekülerlik – muhafazakarlık üzerinden yürütecek seçim propagandasını. Bir taraftan da Kürt olmanın kabahat sayıldığı bir propaganda yürütecek. Bir endişe iklimi yaratacak. İnsanların birbirlerine görüşünden, kimliğinden ötürü öfke duymasını sağlayacak bir propaganda yürütecek. Tayyip Erdoğan’ın muhalefete son bir senede yaptığı tenkitlere baktığınızda da birebir şeyleri görüyorsunuz. Sekülerlik – muhafazakarlık ekseninde ya da etnik kimlik ekseninde çok kirli bir siyaset lisanı ile hareket ediyor.

‘ERDOĞAN, KENDİSİNE BUGÜNE KADAR ŞARTSIZ TAKVİYE VEREN BAYANLARI DA KARŞISINA ALDI’

Bunlar dışında bu öfke ve kaygı iklimine diğer bir şey daha ekledi; bayanlara bakış açısı. Kendisi için yanlış bir adımdı. Ulusal Görüş hareketinin en kıymetli desteklerinden biri siyasete giren kadınlardı. Ulusal Görüş muhafazakar bayanları siyaset alanına davet eden ve bunun üzerinden çok değerli bir halk takviyesi bulan bir hareketti. AK Parti de bu görüşü devam ettirdi. AK Parti’nin ana omurgalarından bir tanesi siyasete giren muhafazakar kadınlardı. Son periyotta İstanbul Kontratından çıkılması, 6284 üzerinden yapılan tartışmalar, ittifaka davet edilen Yine Refah Partisi ve HÜDA-Par’ın 6284 başta olmak üzere önemli itirazlarda bulunması ve AK Parti’nin buna ‘hayır’ dememesi AK Parti’ye en büyük dayanağı veren bayanları da rencide etti. Bunların içinde çok kıymetli milletvekilleri var, bakan var. Şahsen Sayın Erdoğan’ın kızının kurduğu KADEM var. O yüzden Tayyip Erdoğan kendisine bugüne kadar şartsız ve en büyük takviyesi veren bayanları da en sonunda karşısına aldı. Bu siyaseten çok yanlış bir adım. Ancak Tayyip Erdoğan’ın gerçek yüzünü göstermesi açısından da değerli bir adım.

Millet İttifakı’nın Ortak Siyasetler Mutabakat Metni’ni açıkladığı gün İstanbul Sözleşmesi’ne atıf yapmanız hem takdir edilmiş hem de ittifakın ‘tartışmalı’ başlıklarından olduğu için gündeme getirmeniz eleştirilmişti. Biraz evvel yaptığınız değerlendirmeler ışığında o günkü çıkışınız sizin açınızdan daha manalı hale geldi mi?

Anlamlı kılıyor, evet. Ortak Siyasetler Mutabakat Metni’nde de Cumhurbaşkanı tarafından çıkılan mukavelelere tekrar girileceği tarafında bir husus var. O hususun altını çizdim o toplantıda. Tenkitten çok daha fazla takdir aldım.

‘BUGÜN YÜZDE 0,5’LİK OYA BİLE MUHTAÇ BİR ERDOĞAN GÖRÜYORUZ’

Bir şey daha söyleyeyim; HÜDA-Par aslında geçmiş seçimlerde de Sayın Erdoğan’ı destekliyordu. Evvelce açık bir formda destekleyen lakin ittifak içinde yer almayan HÜDA-Par’ı niçin ittifak içine aldı? Zira bugün yüzde 0,5’lik oya bile muhtaç bir Erdoğan görüyoruz. O bakımdan HÜDA-Par’ı logosuyla bir arada Cumhur İttifakı’nın içine sokacak bir siyasi çaresizlik içinde.

ERDOĞAN’IN AKŞENER’E YÖNELİK KELAMLARI: ERDOĞAN’A ÇOK YAKIŞIYOR LAKİN BU ÜLKENİN CUMHURBAŞKANINA YAKIŞMIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı televizyon programında Genel Lideriniz Meral Akşener’e seslenerek “Beni kendinle uğraştırma” dedi. Nasıl değerlendirirsiniz?

O cümlelerde tehdit var, öfke var, korkutma var. Bahsettiğimiz Erdoğan. Kendisine yakışan ancak bu ülkenin cumhurbaşkanına yakışmayan sözler. O sözler AK Parti Genel Lideri Erdoğan’a çok yakışıyor fakat bu ülkenin cumhurbaşkanına yakışmıyor. Bu tabirleri önümüzdeki 1 buçuk ay içinde görmeye devam edeceğiz.

‘AK PARTİ VE MHP, UYGUN PARTİ’DEN ÇOK KORKUYOR’

Tayyip Erdoğan ve MHP’nin en fazla rahatsız olduğu parti UYGUN Parti. Erdoğan bizi devir periyot öfke dolu bir lisanla bu türlü tehdit ediyor. Bunun gerisinde şöyle bir temel sebep var; AK Parti ve MHP, ÂLÂ Parti’den çok korkuyor. DÜZGÜN Parti’nin merkeze gelip AK Parti ve MHP’de park etmiş oyları rahatlıkla alabilecek bir parti olduğunu biliyor. O yüzden bizimle çok uğraşıyorlar. Gerçek yolda olduğumuzu da gösteriyor.

‘KENDİMİZİ DAHA ÂLÂ ANLATMAMIZ GEREKEN ALANLARDAN BİRİ…’

Cumhur İttifakı’nın bir rahatsızlığı da ÂLÂ Parti’nin Cumhur İttifakı’nın yanında değil karşısında olması mı? Bu soruyu 2-6 Mart ortasında Millet İttifakı’nda yaşanan tansiyonun Cumhur İttifakı’na yarar sağlayacağı yorumlarını ve tenkitlerini de akılda tutarak yanıtlayabilir misiniz?

Cumhur İttifakı’nın en büyük rahatsızlığı bu, bizim yanlarında olmayışımız. 2- 6 Mart ortasında sert müzakereler yaşandı. Bizim kendimizi daha âlâ anlatmamız gereken alanlardan bir tanesi de bu, Cumhur İttifakı’nın bir ögesi olmayacağız, hiçbir vakit olmayacağız. Hele orada Yine Refah Partisi, HÜDA PAR varken, toplumun acilen beklediği Sinan Ateş cinayeti onlar tarafından çözülmemişken, Tayyip Erdoğan’ın öfke ve nefret lisanı devam ederken biz zati hiçbir vakit Cumhur İttifakı’nın modülü olmadık.

‘CUMHUR İTTİFAKI DA MİLLET İTTİFAKI DA RAHAT OLSUN, BİZİM YERİMİZ BELLİ’

Biz Millet İttifakı’nın kurucu ögesiyiz. Kurucu ögesi olduğumuz için ve Millet İttifakı’nın daha yüksek oy alması için sert müzakereler de yapabiliyoruz. Oranın tahminen de en güçlü halkası DÜZGÜN Parti. Başka partilerin rahatlıkla ulaşamadığı bir tabana en rahat GÜZEL Parti ulaşıyor. Cumhur İttifakı da Millet İttifakı da rahat olsun bizim yerimiz muhakkak.

‘MHP, AK PARTİ’NİN İÇERİSİNDE SEÇİME GİRECEK KADAR KÖKSÜZ BİR PARTİ DEĞİL’

MHP başkanı Devlet Bahçeli ortak listede yer almama kararı aldı. Bunu Cumhur İttifakı’nda çatlak olarak değerlendirenlerin yanı sıra MHP’nin gayesinin “İYİ Parti seçmeninin oyunu almak olduğu” değerlendirmeleri yapıldı. Maksat siz misiniz yoksa çatlak mı var?

Ben bu beklentinin çok yersiz olduğunu, çok fazla temeli olmadığını düşünüyorum. Fakat bence MHP doğrusunu yaptı. Milliyetçi Hareket Partisi, AK Parti’den çok evvel kurulan, bu ülkede çok değerli bir tabanı temsil eden bir parti. Kendi amblemleriyle kendi seçmenin karşısına çıkmasının ben Milliyetçi Hareket Partisi’nin gelenekleriyle, tarihiyle, hitap ettiği toplumla çok uyumlu olduğunu düşünüyorum. Milliyetçi Hareket Partisi 3 hilalli amblemini Cumhur İttifakı’nın seçmen pusulasına koyarak bence doğrusunu yaptı. MHP’ye baktığınızda, geçmişi cumhuriyet kadar eski bir görüşü temsil ediyor. AK Parti’nin içerisinde seçime girecek kadar köksüz bir parti değil. O bakımdan ben MHP’nin bu halini hakikat buluyorum. Oy eksilebilir onu bilemem. Son gelişmelerden sonra bizden asla MHP’ye oy gitmez. Diğer partilerden sarfiyat ancak bizden gitmez.

‘CUMHURİYETİN 100’ÜNCÜ İZMİR’İ PARLAMENTODA TEMSİL ETME FİKRİ BENİ ÇOK HEYECANLANDIRIYOR’

Sizin İzmir’den milletvekili aday adayı olduğunuzu biliyoruz. Bu yürütmede olmayacağınız manasına da geliyor. Neden bu istikamette bir tercihte bulundunuz?

İzmir’in yeri benim için çok farklı. Benim memleketim, büyüdüğüm yer. Her sokağında anımın olduğu yer. O yüzden cumhuriyetin 100’üncü yılında İzmir’i Meclis’te temsil etme fikri, hayali çok baskın geldi benim için. Ortak mutabakat metnine çok katkı veren partililerden biriyim. Partinin kalkınma programını hazırlıyorum, seçim beyannamesine katkı sunuyorum. Bunlar yeniden devam eder. Benim milletvekili seçilmem kabineye dayanak olmamam manasına gelmiyor. Her zamankinden daha fazla dayanak olurum. Lakin işin bir de duygusal tarafı var. Cumhuriyetin 100’üncü yılında doğduğum ve çok sevdiğim kenti parlamentoda temsil etme fikri beni çok heyecanlandırıyor. O yüzden bu türlü bir karar verdim. Genel liderimiz da anlayışla karşıladı ve ben de milletvekili aday adayıyım. Yarın da İzmir’e gideceğim ve eş dostu göreceğim. Sonra da seçim çalışmalarına başlayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir