İsveç’ten Türkiye’ye mektup: Endişeleri gidermek için somut adımlar attık

İsveç hükümetinin Ankara’ya 6 Ekim tarihinde bir mektup gönderdiği ortaya çıktı. Mektupta İsveç’in NATO üyeliğine dair Türkiye’nin kaygılarını gidermek için somut adımlar attığı belirtildi.

Reuters’ın aktardığı iki sayfalık mektupta, İsveç’in Türkiye ve Finlandiya ile haziran ayında Madrid’de gerçekleşen NATO Önderler Zirvesi’nde imzaladığı memoranduma uyduğunu gösteren 14 örnek verildi.

SAPO VE MİT EYLÜL’DE GÖRÜŞMÜŞ

Mektupta, İsveç’in güvenlik ve terörle çaba polisi Sapo’nun eylül ayında Türkiye’ye gelerek MİT’le görüşmeler yaptığı belirtildi. Erdoğan’a ve Dışişleri Bakanlığı’na gönderilen mektubun İsveç’in uğraşlarını kanıtlamak ve Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğinin desteklemesi için gönderildiği söz edildi. Mektupta, “İsveçli yetkililer PKK’nin İsveç’in ulusal güvenliğine tehditte aldığı rol ve organize cürümle ilişkisi ile ilgili yeni tahliller yaptı” denildi. Mektupta ayrıyeten Stockholm’ün 31 Ağustos’ta Ankara’nın talebiyle 1 kişiyi iade ettiği de vurgulandı.

ERDOĞAN, ‘RANDEVU İSTEDİ’ DEMİŞTİ

Bugün Azerbaycan ziyareti dönüşünde uçakta konuşan Erdoğan, hususla ilgili şunları söylemişti:

“İsveç’in yeni başbakanı randevu talebinde bulundu. Arkadaşlarımıza “randevu verin, gelsin” dedim. Ülkemizde kendisiyle bu bahisleri da görüşürüz. Bizim bu noktadaki fikrimiz değişmedi. Bu tıp cezai müeyyidelere çarptırılmış olan bu teröristleri bunların yakalayıp bize vermeleri lazım. Bunlar bize verilmediği sürece parlamento basamağında bu iş yürümez. Şu andaki yeni başbakanın yaklaşım üslubu, terörle ve teröristlerle çabadan yanadır; “bizim terörü ve teröristleri barındırmamamız gerekir” diye açıklamaları var. Bu mevzudaki samimiyetlerini de biz olağan yapacağımız görüşmeyle test etmiş olacağız. Onların da hayrına, tüm insanlığın da hayrına olacaktır. Bizim duruşumuz değişmez. Zira terörle gayrette tavizsiziz ve taviz vermeye de asla niyetimiz yok.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir