“Hibrit Güneş tutulması” Avustralya’nın Exmouth kasabasında tam olarak izlendi

ABC’nin haberine nazaran, ender karşılaşılan ve güneşin ay tarafından tam olarak kapandığı gök olayı, bugün Avustralya’nın Exmouth kasabasında binlerce kişi tarafından gözlemlendi.

60 SANİYE SÜRDÜ

WA eyaletinin başşehri Pert’in 1200 kilometre kuzeyinde yer alan Exmouth kasabasında en net izlenebilen tam Güneş tutulması yaklaşık 60 saniye sürdü. Exmouth kasabası ve etrafında yaklaşık 40 kilometre çapında gölge oluşturan tutulma, mahallî saatle 11.27’de yaşandı.

BİNLERCE ZİYARETÇİ GELDİ

WA eyaletinin Turizm Bakanlığınca bir yılı aşkındır hazırlık yapılan kasabaya çeşitli ülkelerden bilim insanları ve araştırmacıların da bulunduğu binlerce ziyaretçi geldi.

“TARİHİ BİR GÜN YAŞANDI”

WA Turizm Bakanı Roger Cook, ön hazırlıklar sonucunda problemsiz bir tertip geçirdiklerini söyledi. WA eyalet hükümetinin bölgeye birçok destek takım gönderdiğini belirten Cook, Exmouth ve etraf kasabalar için tarihi bir gün yaşandığını lisana getirdi.

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA CANLI TAKİP EDİLDİ

Erken saatlerde Hint Okyanusu’ndan başlangıcı izlenebilen “hibrit Güneş tutulması”, Asya-Pasifik’teki birçok ülkede farklı oranlarda gözlemlenerek günün sonunda Pasifik Okyanusu semalarında son buldu. Avustralya’nın Exmouth Yarımadası, birtakım bölgelerde tam, kimi bölgelerde ise halkalı gözlemlenebilen “hibrit Güneş tutulması”nın yüzde yüzünün izlenebildiği tek nokta oldu. Ender gök olaylarından olan tutulma, dünyanın dört bir yanında canlı takip edildi.

BİR SONRAKİ 2031’DE GERÇEKLEŞECEK

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansına (NASA) nazaran, bir sonraki “hibrit Güneş tutulması”nın 2031’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak: AA / Murat Karadağ – Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir