Fransızlar aç… Almanlar perişan!

Erdoğan gerçeği söylemiyor, gerçeği anlatmıyor. Bizdeki ekonomik krizin, yüksek enflasyonun sebebinin kendisi olduğunu biliyor. Güya Avrupa’da tıpkı durumdaymış havası yaratıyor. Bütün dünya tıpkı düşünceyi çekiyormuş üzere davranıyor.

Biliyorsunuz; faiz sebep, enflasyon sonuçtur saplantısını hayata geçirmek için olmadık işler yaptı, bedeli ağır oldu.

Faturayı biz ödedik…

Damat bakanın vaktinden kuru tutmak için Merkez Bankası’nın kasasında 128 milyar dolar çıktı…

Yaptığımız yanlışmış demediler. Özür dilemediler.

Aynı prosedürle farklı sonuç alacaklarını umut ettiler, geçen yıl 100 milyar dolar daha gitti…

Orta direk çöktü. Aslında çökmedi yok oldu.

Yoksul kuru ekmeğe muhtaç hale geldi.

Artık herkes biliyor başımıza gelen büyük felaket ‘Ben ekonomistim’ diyen fakat rastgele bir iktisat kitabının sayfasını bile açmayan Erdoğan’ın inadı yüzünden oldu..

Müsebbibi o…

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dedikleri uydurma yapı, ucube yapı gidişi körükledi. Türkiye bir kişinin iki dudağına hapsedildiği için iki dudaktan çıkan her cümle kanun kararında sayıldı.

Kimse bir şey yapamadı. Göz nazaran göre Avrupa’nın en yoksul ülkelerinden biri olduk. Kabul edip tedbir alacaklarına onların durumu bizden berbat halimize şükredin diyorlar.

Erdoğan’a nazaran; Fransa’da, İngiltere’de, Almanya’da beşerler sokakta, aç, açıkta ne yapacaklarını bilmiyorlarmış!..

Kısaca, yatıp kalkıp halinize dua etmemizi istiyorlar…

Gerçek bu türlü değil. Almanya’da ne marketler boş ne de beşerler aç…

Bu kış soğuktan donacaklar diyorlardı doğalgaz depoları ağzına kadar dolu. Ekmeksiz kalacak diyorlardı tahıl depoları ful…

Biz sıkıntımıza yanalım!.. Bir Euro 20 TL oldu artık Avrupa’ya gidilmez diyordum. Hafta sonu Erdoğan’ın oyunu konsolide etmek için kelamda fırça attığı lakin fiiliyatta bir şey yapamadığı ülkeye gittim.

Battı dedikleri Yunanistan’a, Selanik’e…

Hayat bizden ucuz. Geçerli para ünitesi Euro. 20 lira veriyorsun adamlar sana bir euro veriyor. Paramızın bedeli bu. Onların parasının yirmide biri kadar. Fakat tekrar de Türkiye’den ucuz…

Basit örnek Yunanistan’da bira 17 lira.

Bizde 37 lira… Kaba taslak hesapla Yunanistan’da bir Euro’ya satılan bira Türkiye’de iki Euro…

Gerisini hesaplayın… Gerisini mukayese bile etmeyin. Euro ile daire kiralasan İstanbul’dan daha ucuza geliyor. Marketlerde boş raf yok. Ne ararsan var.

Geçen yıl ucuz diye Almanya’dan, Yunanistan’dan, Bulgaristan’dan, Romanya’dan, Ukrayna’dan, Rusya’dan beşerler akın akın Türkiye’ye geldi.

Bu pahalılıkla bu yıl ne olur bilemiyorum. Zira Euro bozdurunca turistin eline bir tomar Türk parası geçiyor lakin harcamaya kalktığı vakit her aldığı mal ve hizmete bir tomar para ödemek zorunda kalıyor.

Enflasyon Türkiye’yi Avrupa’nın en kıymetli ülkelerinden biri yaptı.

Gördüğüm kadarıyla ne Almanlar aç ne Fransızlar ne de İngilizler. Yunanistan’da keyifler keka!.. Aç ve açıkta olan bizleriz.

Erdoğan kendi kabahatini örtmek için Batı’yı karalama kampanyası başlattı ya. İnanan üç beş kişi çıksa kardır diye bakıyor.

İktidar ne hale geldi, Fransa’nın, İngiltere’nin aç olduğu aldatmacasından medet umuyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir