Fırat Aydınus, Beşiktaş-Ümraniyespor maçındaki kararları değerlendirdi: VAR’daki tutarsızlığa yapay zeka bile güler

13. dakikada Geraldo’nun Dele Alli’ye yaptığı müdahale kırmızı kart gerektiriyordu. VAR çağırmalıydı. Fakat asıl sorun son bir haftada bu ve buna emsal üç durumda VAR’ın müdahale edip etmemesi manasında farklı kararlar görmemiz.

Tugay Kaan Numanoğlu, 29 Kasım 2020’deki Fenerbahçe-Beşiktaş ve 20 Ocak 2022’deki Kasımpaşa-Galatasaray müsabakalarından sonra birinci kere bir büyük kadronun maçını yönetti. Bir öbür değişik olay, birinci defa ‘8 Mart Listesi’nden bir hakemin bu dönem Beşiktaş’ın maçında düdük çalmasıydı. Numanoğlu’nun birinci yarıda avantaj uygulamaları yerindeydi. Fakat maç boyunca takım olarak kritik ve güç konumlar yaşadılar.

DAKiKA 2: PENALTI KARARI DOĞRU 

Ümraniyesporlu futbolcunun kolunun bedeninden açıklığı değerli bir etken oldu karar verilirken. Ele gelen topun VAR ile penaltı verilmesi yanlışsız karar.

DAKiKA 13: VAR NEREDE?

Geraldo’nun Dele Alli’ye yaptığı müdahale kırmızı kart. Gelişi, ayağının gerginliği, hareketin şiddeti ve top oynama alanında değilken rakibinin sıhhatini etkileyen bu durumda VAR çağırmalıydı kanısındayım. Lakin asıl sorun son bir haftada bu ve buna benzeri üç konumda VAR’ın müdahale edip etmemesi manasında farklı kararlar görmemiz. Nitekim enteresan… Bu konumları ve kararları data olarak yapay zekaya yükleyin; size geri dönüşü gülümseyerek olur!

DAKiKA 33: GEDSON FAUL YAPMADI

Beşiktaş’ın attığı ikinci golden evvel Gedson Fernandes’in rakibinden kaptığı topta faullü müdahale yok.

DAKiKA 62: CENK’iN GOLÜ TEMiZ

Cenk Tosun’un golünden evvel ofsayt yok. Devamında Cenk Tosun kafayı vurduğu sırada yükselirken topa vurduktan sonra rakibine teması var. Fakat rakibine yüklenerek bir baş vuruşu yok. Münasebetiyle gol nizami.

DAKiKA 78: SARI KART ÇIKMALIYDI

Attığı golden sonra Wout Weghortst’un korner bayrağını yerinden çıkarması kurallara nazaran sarı karttı.

Attığı golden sonra korner bayrağını yerinden söküp taraftarlarını selamlayan Beşiktaşlı Wout Weghorst’a sarı kart gösterilmesi gerekiyordu lakin hakem Tugay Kaan Numanoğlu bu konumu atlayıp kartını çıkarmadı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir