Ekonomistlerden indirime tepki

Merkez Bankası beklentilere paralel bir şekilde politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15’e çekti. Ekonomistler ve uzmanlar kararı sıcağı sıcağına değerlendirdi.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refet Gürkaynak kararın açıklanmasının ardından “Cumhurbaşkanı yer çekimine inanmadığı için Merkez Bankası hepimizi uçurumdan itiyor” değerlendirmesinde bulundu. Gürkaynak konuyla ilgili ikinci mesajında ise “Bu ülkenin milyonlarca insanının göz göre göre sefalete itildiğine şahit oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekonomist Mahfi Eğilmez ise kısa ve öz bir biçimde “Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan indirerek % 16’dan 15’e düşürdü. Geçmiş olsun” mesajını paylaştı.

TCMB Eski Başkan Yardımcısı Fatih Özatay ise alaycı bir şekilde “Müjde: TCMB 100 baz puan indirdi ve şöyle dedi: “TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda … yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir.” Hadi, iyiyiz yine. Yüzde 5’e yolculuk kararlılıkla sürüyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir