Derste Alevilere hakaret eden öğretmen hakkında suç duyurusu

Bursa’nın Osmangazi İlçesi’nde Hürriyet Anadolu Lisesi’nde misyonlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni M.C. hakkında, Aleviliğe ve Alevilere karşı nefret telaffuzunda bulunduğu savıyla hata duyurusunda bulunuldu.

Okulda 10. sınıf öğrencisi olan K.G.’nin babası S.G. ve babaannesi Y.G., Bursa Barosu Lideri Av. Metin Öztosun’u ziyaret ederek, K.G.’nin okulda yaşadıklarını anlattı.

Bunun üzerine Bursa Barosu ismine Av. Kemal Özgür Yetkin’in yazdığı dilekçede, öğretmenin, “Ben Alevilerin gittikleri yolun yanlış olduğunu düşünüyorum. Birden fazla Alevi ailede çocuğun kimden olduğu aşikâr değildir” dediği ve “Alevilerin Hz. Ali’yi Hz. Muhammed’in yerine koydukları, birden fazla Alevinin ahlaki açıdan bozuklukları bulunduğu, bir erkek ile kız öğrencinin ders dışında konuşmasının da zina olduğu” üzere kelamlar kullandığı belirtildi.

Bursa’daki Alevi örgütleri, Bursa Valisi ile görüşerek öğretmenin misyondan alınmasını istedi. Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün de öğretmen hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

“Bu insanlık suçudur”

Bursa Barosu İnsan Hakları Komitesi Lideri Av. Kemal Özgür Ehil, mevzuya ait “Bu insanlık kabahatidir. Telaffuzun, Türk Ceza Kanunu’nun 216. hususunda düzenlenen, halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama cürmü oluşmuştur. Ayrıyeten bu durum laikliğe de karşıttır. Nefret telaffuzunda bulunan bir eğitimcinin eğitim faaliyetlerine devam etmesi kabul edilemez. Öteki bir okula tayin edilmesini de kabul etmiyoruz. Zira gittiği yerde de bu ziyanlı niyetlerini yaymasına neden olacaktır. Soruşturmanın selameti açısından derhal açığa alınmasını talep ediyoruz. Ayrıyeten bu zihinde bu nefret telaffuzuna devam ediyorsa eğitimcilik yapmaması gerekir. Bursa Barosu İnsan Hakları Komitesi olarak nefret telaffuzlarının cezasız kalmaması için çaba edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir