Deprem bölgesindeki yetiştiricilere yem desteği

Konuya ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararla, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar münasebetiyle ziyan gören ve afet bölgesi ilan edilen vilayetlerdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine, hayvancılık faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak emeliyle 6 Şubat 2023-31 Aralık 2023 periyodunda bir keze mahsus yem takviyesi yapılmasına ait konular düzenlendi.

Buna nazaran, Hayvancılık Bilgi Sistemi içinde yer alan hayvan kayıt sistemi (TÜRKVET) data tabanına kayıtlı yetiştiricilere, sisteme kayıtlı hayvan sayılarını aşmamak ve üst sonu Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenmek üzere yem dayanağı verilecek.

DESTEKLEME ÖDEMESİ BİR KEREYE MAHSUS YAPILACAK

Yetiştiricilere, bir kereye mahsus olmak üzere büyükbaş (sığır, manda) için hayvan başına 500 lira, küçükbaş (koyun, keçi) için hayvan başına 50 lira destekleme ödemesi yapılacak.

USUL VE ASILLAR BAKANLIK TARAFINDAN BELİRLENECEK

Tarım ve orman müdürlüklerince hayvan ölçülerine ait onaylanan hak edişe temel icmal listeleri, ilgili vilayet tarım ve orman müdürlüğü tarafından bakanlığa gönderilecek. Hak ediş düzenlenmesine ve sarsıntıdan etkilenen yerleşim yerlerinin belirlenmesine ait yöntem ve temeller bakanlık tarafından belirlenecek. Onaylı hak edişe temel icmal listelerinde belirtilen meblağlar, yetiştiricilere bakanlık tarafından Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek.

ÖDEMELER İÇİN KAYNAK BAKANLIĞIN DESTEKLEME BÜTÇESİNDEN SAĞLANACAK

Desteklemeye ait ödemeler için gerekli kaynak, bakanlığın hayvancılık desteklemeleri için ayrılan destekleme bütçesinden karşılanacak. Haksız yere yapılan ödemeler, ödeme tarihinden itibaren, gecikme artırımı oranları dikkate alınarak hesaplanan yasal faiziyle birlikte geri alınacak. Karar 6 Şubat’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir