Cumhuriyet: Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Fiyatları tayin eden Allah’tır” hadisinin ardından savunma istemiş

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Fiyatları tayin eden Allah’tır” hadisine işaret edilen fetvanın akabinde Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan (DİYK) savunma istediği öğrenildi. Erbaş, fetvanın habersiz paylaşıldığını belirterek “kurumun sıkıntı durumda kaldığını” savunmuş, heyet içinde araştırma yapılmasını istemiş.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından 2017’de, “Ticarette kâr haddi var mı?” sorusu üzerine verilen ve “Fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren Allah’tır” hadisine işaret edilen fetvanın, yüksek fiyat artışlarının yaşandığı süreçte yine paylaşılması temmuz ayında tekrar gündeme gelmişti. Cumhuriyet’te yer alan habere nazaran, Erbaş, reaksiyon çeken fetvadan 1 hafta sonra ünitelere gönderdiği resmi yazıda, toplumsal medyadaki her türlü paylaşımın Basın ve Halkla Alakalar Müşavirliği ile istişare edilerek yapılmasını istedi. Erbaş’ın, kelam konusu yazıyla eşgüdümlü olarak suradan savunma istediği ortaya çıktı.

Bir müddettir DİYK ile tansiyon yaşadığı bilinen Erbaş, konseye 4 Ağustos’ta, ıslak imzayla “araştırma” bahisli yazı gönderdi. 2021’de toplumsal medyanın “daha denetimli ve bilinçli” kullanılmasının ve Basın Müşavirliği ile istişare yapılmasının istendiğini belirten Erbaş, “Kurum hakkında olumsuz algı oluştuğunu, İslam prensiplerinin bilgisizce alaya alındığını” savundu. Erbaş, konsey içinde araştırma yapılmasını istedi.

Erbaş, “Paylaşımın, daha evvel alınan kararlar, verilen talimatlar çerçevesinde Basın ve Halka Alakalar Müşavirliği’ne danışılmadan yapıldığı müşahede edilmiştir. Bu prestijle, basın açıklaması yapılmasına muhtaçlık duyulacak kadar başkanlığımızı kamuoyu karşısında sıkıntı durumda bırakan kelam konusu fetvanın gündeme getirilmesiyle ilgili acilen araştırma yapılarak, hususa ait hazırlanacak raporun kıymetlendirilmek üzere başkanlık makamına sunulmasını rica ederim” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir