Başkan Fatma Şahin’den Haber7’ye özel açıklama: 4-5 milyon kişi bekliyoruz

Dünya Bankası’nın en rekabetçi 7 kentten biri olarak seçtiği ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) 116 kent ortasında gastronomi alanında Yaratıcı Kentler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden birinci kent olarak listeye aldığı Gaziantep, kadim mutfağıyla tekrar dünya sahnesine çıkmaya hazırlanıyor.
 
Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, gurmeler, hayat koçları, diyetisyenler, besin üreticileri, gastronomi öğrencileri, tarım üreticileri, tedarikçiler, akademisyenler ve kesim temsilcileri bir ortaya getirecek şenliğe sayılı günler kala, Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Atatürk Kültür Merkezi’nde basın mensuplarının merak ettiği soruları yanıtlayarak, şenliğin 4 gün sürecek olan programı hakkında bilgiler verdi.
 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, toplantıda Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürülebilir tarım alanında yaptığı yatırımları, Gaziantep’in Gastronomi alanındaki çalışmalarını, şenlik içeriğini ve coğrafik işaretler alanında yürütülen çalışmaları sunum eşliğinde anlattı.

Başkan Fatma Şahin’in Haber7.com mikrofonlarına yaptığı açıklama:

ŞAHİN: BİZİM GASTROANTEP SEYAHATİMİZ ASLINDA BİR İNSANLIK YOLCULUĞU
 
Lider Fatma Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, dünyanın pandemi sonrası durumuna ve Gaziantep olarak neler yapmayı hedeflediklerini anlattı.
 
Şahin, dünyanın zenginlik ölçeğinin artık kültürel zenginliğin korunması, kültürel mirasına sahip çıkılması ve sıhhat bahisleri olduğunu lisana getirerek, şunları kaydetti:
 
“Bizim GastroAntep seyahatimiz aslında bir insanlık seyahati. Kişi başına düşen gelire bakmıyor milletler artık. Geçtiğimiz sıkıntı devirde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı en büyük miras bilim ve akıl. Elimizdeki toprağın bizi nereye götüreceğini güzel tahlil edeceğiz. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde ekonomik kalkınmayla birlikte insani ve çevresel kalkınmanın kesinlikle yapılması gerektiğini, yapılmadığında büyük sıkıntılar yaşanacağı söz ediliyor. Telaffuzların aksiyona dönüşmediğinde global ısınmanın nasıl arttığını, Antarktika’ya gittiğimde buzulların nasıl eridiğini gördük. Bu güç vakitte ne yapıp ne yapmamamız gerektiği ile ilgili bir bakışımız var.”


 
‘BİZ, 2014 YILINDA DÜNYANIN EN BÜYÜK MUTFAKLARINDAN BİRİYİZ’ DEDİK
 
Bir Gazianteplinin gündelik hayatına değinerek Gastronomi kentini örnekleyen Lider Fatma Şahin, dünyanın gastronomideki rekabet gücünden bahsederek, Yaratıcı Kentler Ağı’na giden süreci anlattı: 
 
“Bir Gaziantepli kahvaltıda, öğle yemeğinde ne yiyeceğini, şu an kiminle nerede ne yiyeceğini, hafta sonu ne pişireceğini, hangi çeşit köfte yapacağını, kebap yapacağını konuşuyor. Kentin algısı bu. Bunda sorun yok. Lakin sen Gaziantep’i dünyaya ne kadar tanıttın dediğinde çok kötüyüz. O yüzden global ölçekte kentin rekabet etme gücünü artırabilmemiz için elimizdeki kültürel mirası geleceğe taşımamız gerekiyor. Hangi aşamadaydık? Milletlerarası ağlarda yoktuk. Memleketler arası ağlarda olmadığın vakit, bu networkte olmadığın vakit, zati en temel sorunun bu oluyor. 2014 yılında Yaratıcı Kentler Ağı’na süratli bir formda başvurup, ‘Biz dünyanın en büyük mutfaklarından biriyiz.’ dediğimizde ne kadar yanlışsız bir yoldan başladığımızı gördük.”


 
“YEME-İÇME KÜLTÜRÜ, İKTİSAT VE TANITIM DEMEKTİR”
 
Lider Şahin, yeme-içme kültürünün iktisat ile direkt ilintili olduğunu aktararak sofranın bir diyalog aracı olarak toplumsal yansımalarından bahsetti: 
 
“Yeme, içme dediğin şey; sahiden iktisattır, diyalogdur, tanıtımdır, meseleleri çözmedir. Birlikte iş yapmadır. O yüzden kendi söylemlerimize baktığımız vakit, ‘Gönül bir dost ister, kahve bahane’ kelamı bize öbür bir şey söylüyor. Biz muhabbet etmek istiyoruz. Pandemi içimize kapattı bizleri. Toplum bu sefer mutsuz oldu. İnsanlarımız konuşmak istiyor, anlatmak istiyor. Camdan cama olmuyor, sarılmak istiyor. O yüzden bir kahvenin 40 yıl hatırı varda anlatılmak istenen şey; aslında yemek hatır. Yemek vefa, yemek muhabbet. Hasebiyle bizim bu söylemlerimize baktığımızda ‘tatlı yiyip tatlı konuşalım’ diyoruz. Yediğiniz tatlı bedendeki istikrarları değiştiriyor, memnunluk hormonunu artırıyor, beyni besliyor. Daha güçlü düşünmenize vesile oluyor. Demeye çalıştığım şey, elimizde koca bir hazine var. Açtıkça öbür bir hazine çıkıyor. İşte bu hazineyi sizinle taçlandırmak için buradayız.”


 
AMAÇ, MEZOPOTAMYA’NIN RAHMETİNİ SOFRAYA TAŞIMAK
 
Gaziantep’in tarihi İpek Yolu’na mesken sahipliği yaptığını anımsatan Şahin, “İpek Yolu için bir ortaya gelenler ortak sofra kurmuş. Ortak sofra geçmiş medeniyetlerin ticaretini daha da güçlendirmiş. O yüzden bizim yapacağımız bu çalışmada; coğrafyanın ne kadar kıymetli olduğunu, aslında her şeyin Mezopotamya’nın rahmetinin sofraya taşınmasıyla oluştuğunu görüyoruz. İpek Yolu’na baktığımız vakit birçok inanç bir ortada. İslam medeniyetinde havra, kilise, cami yan yana ise bu durum kentlerimiz için çok kıymetlidir. Ötekine hürmettir. Hasebiyle bu vesilelere bakınca bize dair olan o sofradaki oturma da beraberinde ekonomiyi getiriyor.” sözlerini kullandı.
 
ŞAHİN, SOFRANIN DÜNYA BARIŞINA KATKISINDAN BAHSETTİ
 
Şahin, sofranın dünya barışına kıymetli katkısı olduğuna dikkati çekerek, “İnsanlarla ne kadar tıpkı sofrada oturur ve konuşursan savaş bir o kadar uzak olur. Savaşların bu kadar çoğaldığı dünyada, sofralar o kadar değerli ki, şikayet ettiğin şeyi çözmek için kesinlikle bu sofraları çoğaltmamız gerekiyor. İşte bakın, dünyanın daima olarak yaşayan en eski kentleri ortasında Gaziantep 9’uncu sırada yer alıyor. En eski yerleşim yerlerinin en güçlüsünü bizde buluyorsunuz. Bir insan kültür turizmini görmek istediği vakit bölgeye gelecek. Her bir kentte farklı bir hoşluk var” diye konuştu.

 
“İNSANLARIMIZA, RUMKALE’DE ŞABUT BALIĞI YEMEYE DAVET EDİYORUZ”
 
Fırat Nehri’nin balığını Rumkale’de insanlara tattırmak istediklerini lisana getiren Şahin, “Bu memleket için birlik olacağız. Koordineyi süratli sağlayacağız. İş yapabilme kapasitesini güçlü tutacağız. Problemimiz çok fazla, sorun çözme kapasitemizi artıralım. Sizleri, Rumkale’de coğrafik işaretini aldığımız menengiç kahvemizi içmeye davet ediyoruz. Fırat’ın şabut balığını tattırmak istiyoruz. Bu şu anda şifa. Alzaymırı önlüyor. Bunu bilim dünyası söylüyor” dedi.
 
BU YILKİ TEMA: “SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK”
 
Gaziantep’in UNESCO’nun yaratıcı kentler ağına girilmesinin uzun bir süreç olduğunu belirten Şahin, “Ama sonunda başardık ve hamdolsun çok farklı bir noktaya getirdik. Bu yılki temamız: Sürdürülebilirlik. Dünya sürdürülebilirliği konuşuyor. Sürdürülebilir kalkınma için gastronomi. O yüzden biz kebap, lahmacun, baklava kenti de değiliz. Vegan, vejetaryan, çölyak hastaları için oluşan özel menüler artık bunlarla da uzmanlaşıyor, uzmanlaştırıyoruz” dedi.
 
“ANA VE CET TOHUMU KÜTÜPHANESİ KURUYORUZ”
 
Şahin, cet tohumlarına, yöresel eserlere sahip çıktıklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:
 
“Nizip’te şayet Ege’nin zeytin tohumunu ekmeye devam edersek, gastronomi memleketi olamayız. Cet tohumlar var. Bölgenin nemine ve yağışına uygun. Toprak tahlili yapıyoruz. O toprak tahliline nazaran tohumu belirliyoruz. Ana tohumu ve cet tohumu kütüphanesi kuruyoruz. Bu o kadar değerli ki. Tarım Daire Başkanlığımızı kurduk. Kendi cet tohumumuzu, ana tohumumuzu dağıtıyoruz. Bu biyoçeşitliliği kullanmamız, toplumla birleştirmemiz, bunu eğitmemiz, çiftçiye bunu güzel anlatmamız ve bunun gereğini yapmamız gerekiyor.”
 
“BU ŞENLİK COŞKUSUNU BİRLİKTE HİSSEDELİM”
 
Gastronominin artık bir destinasyon ve bölgesel kalkınma manasına geldiğini söyleyen Şahin, “Gastronomi artık bir destinasyon, bölgesel kalkınma. Ortak telaffuz, ortak hareket ve ortak lisan, ortak amaç. Artık biz San Sebastian ile yarışıyoruz. Şenlik içeriğinde her şey var. Daima bir arada bu şenlik coşkusunu birlikte hissedelim. Gaziantep artık tam bir doğal eczane, şifa. Michelin yıldızlı şefler geliyor Gaziantep’e. Öğrenciler büyük bir ilgi gösteriyor. Bu takımımızın sürdürülebilirliğiyle oldu. Kimi görmek, kimi duymak istiyorsanız bizde” diye anlattı. 
 
Gazi kentin geniş mutfak kültürünü küresel arenaya taşıyan şenlikte; Michelin yıldızlı şefleri, UNESCO Gastronomi Kentleri temsilcilerinin Gaziantep’in yöresel eserleri ile düzenleyeceği workshop etkinliklerinin yanı sıra sürdürülebilirlik ve biyoçeşitlilik üzerine stantlar, Coğrafik İşaret Çalıştayı üzere çok sayıda panel ve seminer düzenlenecek. Şenlikte ayrıyeten seyahatler, müze ziyaretleri, gösteriler, bayan ve çocuklar için atölye çalışmaları, konserler ve pek çok eğlenceli aktiflik yer alacak. GastroAntep Şenliği ile Türkiye’deki gastronomi öğrencilerine küresel platformlarda staj imkânı da sağlanacak.
 
Basın toplantısına Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin’in yanı sıra;  AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Gaziantep Büyükşehir Belediye Lider Vekili Fazilet Güzelbey, Gaziantep Ticaret Odası Lideri Mehmet Tuncay Yıldırım, Gaziantep Ticaret Borsası İdare Heyeti Lideri Mehmet Akıncı, Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği  Lideri İsmet Özcan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı, Kültür ve Turizm Daire Lideri Oya Alpay, Şehitkamil Belediyesi Lider Yardımcısı Murat Haslar, GBB Gazibel İdare Heyeti Lideri Fikret Tural, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Mutfaklar Koordinatörü ve Mutfak Sanatları Merkezi (MSM) Lideri Şef Tabiat Çitçi bulundu.
 
Basın toplantısının sonunda Gaziantep yöresine has ikramlardan biri olan “Katmer” üretimi iştirakçi basın mensupları ile paylaşılarak, katmerin tanıtımı yapıldı.
 

 

KAYNAK: AA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir