Bakan Nebati müjdeleri değerlendirdi: Destek paketi, üretimi ve ihracatı artıracak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, toplumsal medya hesabından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı’nın akabinde esnafa yönelik açıkladığı muştulara yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin, esnaf kültürünün temelleri üzerinde yükselen, teşebbüsçü yapısını her vakit koruyacağını belirten Nebati, esnafa olan takviyenin her daim sürdüğünü ve süreceğinin altını çizdi.

Nebati, Türkiye’nin iktisat siyasetinin temelini üretimin oluşturduğunu kaydederek, “Üreteni desteklemek temel amacımızdır. Bu kapsamda, Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında esnaf ve sanatkarlarımıza toplam 100 milyar lira meblağında kredi kullandıracağız. Esnafımızın hizmetine sunulacak krediler, 60 ay vadeye kadar uygun taksitlerle ve yüzde 7,5 faiz oranı ile kullandırılacaktır. Kredilerin şahıs üst limitlerini de 500 bin liraya yükseltiyoruz. Buna ek olarak, İşyeri Edindirme ve Taşıt Kredi limitini de 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz.” tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜME POTANSİYELİ, MİLLETLERARASI FİNANS KURULUŞLARININ DİKKAT ÇEKİYOR”

Geçen yıl mart ayında başlatılan “Kadın Girişimci” kredisinden çok kısa müddette 140 bin bayan girişimcinin yararlanarak 17 milyar liranın üzerinde kaynak kullandığına dikkat çeken Nebati, şunları kaydetti:

“Bu çerçevede, iktisada dinamizm ve yenilik katacak genç girişimcilerimizi de unutmuyoruz. Genç teşebbüsçü esnafımıza sunduğumuz sıfır faizli kredi limitini 100 bin liradan tam 3 katına çıkararak 300 bin liraya yükseltiyor, 30 olan yaş sonunu ise 35 yaşa yükselterek daha fazla sayıda genç girişimcimizin bu krediden yararlanmasının önünü açıyoruz. Halkbank’ın direkt kullandırım yaptığı esnaf kredileriyle ilgili takip borcu bulunan esnafımıza, 6 aya kadar geri ödemesiz, toplam 36 aya kadar vadeyle ve yüzde 4 üzere düşük bir faizle ödeme imkanı sunarak, esnaflarımızın takip borcunu tasfiye etmesi için kolaylık sağlıyoruz.”

Nebati, üretimi temel alan iktisat siyaseti kapsamında, birinci günden bu yana finansman maliyetlerini düşürmek için uğraş harcadıklarını belirterek, “Girişimcilerimizin, esnafımızın düşük maliyetli krediye ulaşmasının üretimi ve ihracatı artıracağını, ekonomik büyümeyi sürdürülebilir hale getireceğini ve refah düzeyimizi yükselteceğini biliyoruz. Bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin 2023 yılına yönelik büyüme potansiyelinin, kimi milletlerarası finans kuruluşlarının dikkat çekmeye başladığını kaydeden Nebati, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında esnafın ve girişimcilerin daha fazla üreteceğini, daha fazla istihdam oluşturacağını, refahın artacağını ve Türkiye’nin kazanacağını tabir etti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir