Bakan Akar: Yanlış hesap Ankara’dan döner

ANKARA (İGFA) – Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberindeki Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan ile yılın son gününü ağır mesai ile geçirdi.

Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunan Bakan Akar ve beraberindeki TSK Komuta Kademesi, kentin caddelerinde vatandaşla buluşmanın akabinde “Doğu” isimli havadan ihbar denetim uçağının vazife uçuşuna katılarak kara, deniz ve hava ögelerinin faaliyetlerine ait havadan inceleme ve denetlemelerde bulundu.

“Türkiye’nin göklerdeki gözü” olarak nitelendirilen HİK uçağıyla yapılan ve yaklaşık 3 saat süren misyon uçuşunda Bakan Akar, beraberindeki TSK Komuta Kademesi ile Ege ve Doğu Akdeniz’de seyir hâlindeki gemilerin kumandanları, havadaki uçakların pilotları ve kimi kara ögeleriyle telsizle görüşerek bilgi aldı, yeni yıllarını kutladı.

Personele “Çok değerli silah ve mesai arkadaşlarım!” diye seslenerek telsiz konuşmasına başlayan Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerince Cumhuriyet tarihinin en ağır ve en başarılı faaliyetlerinin icra edildiğini belirtti. Mehmetçiğin muvaffakiyetlerinin her türlü takdirin üzerinde olduğunu aktaran Akar, “Bir taraftan ‘Hudut, namustur!’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlıyoruz öteki taraftan terörü kaynağında yok etme stratejisi ile yurt içi ve hudut ötesinde terör örgütlerine karşı kararlılıkla çabamızı sürdürüyoruz. Denizlerimizde ve semalarımızdaki hak ve menfaatlerimizi azim ve kararlılıkla müdafaaya devam ediyoruz.” dedi.

Personeli başarılı çalışmalarından ötürü kutlayan Bakan Akar, “2022 yılında sağlanan muvaffakiyetlerin gururunu yaşarken 2023 yılında da azim, kararlılık ve yüksek motivasyonla gayretimizin devamına hazır olun!” talimatını verdi.

Asil milletin sevgisi, inancı ve duasından aldıkları ilhamla başaramayacakları iş, aşamayacakları mani olmadığını aktaran Bakan Akar, konuşmasını şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini ilettikten sonra çalışanın yeni yılını kutlayarak tamamladı.

Bakan Akar daha sonra yaptığı açıklamada ise Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin HİK uçağının teknolojik, teknik açıdan ve işçinin bilgi ve hüneri bakımından çok özel olduğunu belirterek, “Bu bahis NATO tarafından da bilinen bir gerçek. Misyonlu işçimiz son derece çağdaş uçağı çok tesirli bir biçimde kullanmaktadır. Bu yalnızca ülkemizin değil, NATO’nun gereksinimlerine da yanıt vermekte. Biz gerektiği vakit ister tatbikat ister operasyonel sebeplerle kendi sonlarımızın ötesinde NATO hava alanında da uçuş yaparak bilgiyi NATO harekât merkezleriyle paylaşmakta ve önemli katkı sağlamaktayız.” tabirlerini kullandı.

SINIR SINIRINA GİTTİLER

Görev uçuşunun tamamlanmasının akabinde Bakan Akar beraberindeki TSK Komuta Kademesi ile Kilis’e geçti.
Hudut çizgisinde bulunan ve Suriye’nin kuzeyinde terör örgütüne yönelik gerçekleştirilen harekâtların sevk ve yönetim edildiği 6’ncı Kolordu ve Müşterek Özel Misyon Kuvveti Komutanlığına bağlı Temel Komuta Yerine giden Bakan Akar; burada hudut çizgisi ve yurt dışındaki birliklerin kumandanları, Kuvvet Komutanlıkları harekât merkezlerinin iştirakiyle düzenlenen görüntü konferans toplantısına katıldı.

Faaliyetlerin yanı sıra alandaki son duruma ait bilgi alan, talimatlar veren Bakan Akar, 2022’deki başarılı çalışmalardan ötürü çalışanı tebrik ederek kelamlarına başladı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevinin devam ettiğini, tüm çalışmaların tıpkı ciddiyet ve uyumla yeni yılda da devam edeceğini belirten Bakan Akar, “En son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar terörle çabamız devam edecek. Faaliyetlerimizi muvaffakiyetle sonuca ulaştırarak 40 yıldan beri milletimizin başına musallat olan terör belasına son vermek için çabalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Yapılan istihbarat çalışmalarından, terörist tabirlerinden terör örgütünün içinde olduğu çöküşün görüldüğünü aktaran Bakan Akar, “Operasyonlarımızı, baskımızı artan bir şiddet ve tempoda artırarak teröristleri bulundukları yerlere gömmeye devam edeceğiz. Teröristlerin tek kurtuluş yolu Türk adaletine teslim olmaktır.” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin amacında yalnızca teröristlerin olduğunu lisana getiren Bakan Akar, “Türklerin ve Kürtlerin kardeşliğini sabote etmeye çalışan, bu birlik ve beraberliği bozmak için çaba gösteren gafiller, hainler var. Biz inadına 85 milyon tek yürek, tek yumruk olmaya devam edeceğiz.” sözünü kullandı.

Ege’deki ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelere de değinen Bakan Akar, “Biz barış elini uzatmamıza karşın Yunanistan daima tansiyonu artırıcı, provokatif aksiyon ve telaffuzlarını sürdürmekte ısrar ediyor.” dedi.

YANLIŞ HESAP ANKARA’DAN DÖNER

Yunanistan’ın kendi yanlışlarını örtmek için Türkiye’ye yönelik “yayılmacılık, revizyonist politikalar” üzere gerçek dışı suçlamalarda bulunduğunu tabir eden Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Bunlar yalnızca milletlerarası ortamda insanların aklını karıştırmak için ortaya atılmış şeyler. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin siyaseti çok açık, net. Biz memleketler arası hukuk, yasal müdafaa, kendi, Kıbrıslı kardeşlerimizin hakları diyoruz. Bunu hâlâ görmemekte ısrar ediyorlar. 10 kilometrekarelik Meis Adası’na 40 bin kilometrekarelik deniz yetki alanı istiyor, milletlerarası mutabakatlara alışılmamış olarak adaları silahlandırıyorlar. Biz bütün bunlara karşı büyük bir ciddiyet ve hassasiyetle teyakkuz durumunda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar rastgele bir oldubittiye müsaade etmediğimiz üzere buna da etmeyeceğiz. Yanlış hesap Ankara’dan döner.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir