Avusturya Başbakanı’ndan Türkiye’ye skandal teklif

Türkiye ile Brüksel ortasındaki müzakerelerin son beş yıldır donmuş durumda olduğunu hatırlatan Nehammer, “Ankara ve Brüksel ortasındaki yakınlaşmayı destekliyoruz lakin Türkiye’nin AB’ye tam üye olması bizim için düşünülemez” dedi. Nehammer, Türkiye ile AB tam üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesini istedi.

‘YENİ ORTAKLIK’

Tarafların birbirine dürüst olması gerektiğini belirten Nehammer, Türkiye ve AB ortasında yeni bir paydaşlık gelişmesi ve bu paydaşlığın karşılıklı inanç ile ekonomik ve siyasi bahislerde işbirliğine dayanması gerektiğini savundu. Geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi’yi konuk eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, müzakerelerin hızlandırılması daveti yapmış, “Türkiye’yi AB’nin dışında bırakmak stratejik bir kusur olacaktır” demişti.

Ukrayna’daki Rus işgaline ve beklenen ateşkes görüşmelerinde Ankara’nın da masada olması gerektiğine vurgu yapan Nehammer, yakın vakit içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir ortaya gelecekleri bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir