AP’yi sarsan rüşvet skandalı

Avrupa Parlamentosu’nda rüşvet soruşturmasının yankısı sürüyor.

Belçika Federal Savcılığı, geçen cuma günü 16 farklı adrese yapılan baskınlarda altı kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu. Gözaltı süreçlerinin akabinde iki kişi özgür bırakıldı.

Dört kişi, cürüm örgütüyle kontaklı olmak, kara para aklamak ve yolsuzlukla suçlanıyor. Bu isimler ortasında, cürüm üstü yakalandığı belirtilen Avrupa Parlamentosu Lider Yardımcısı Eva Kaili de var.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Soruşturmanın akabinde lider yardımcılığı misyonundan uzaklaştırılan Kaili’nin Avrupa Parlamentosu Toplumsal Demokrat Grubu’ndaki üyeliği de askıya alındı. Ayrıyeten Yunanistan’daki partisi PASOK’tan da ihraç edildi.

Avrupa Parlamentosu’nun Ortadoğu ile ilgilerden sorumlu lider yardımcılığını yürüten Kaili, Körfez ülkesi Katar’la ilgili olumlu açıklamaları ile biliniyordu.

Son olarak Katar’ın emekçi hakları konusunda öncü olduğunu söylemişti.

RÜŞVET VE BEDELLİ İKRAM ALMAK SUÇU

Kaili’yle birlikte gözaltına alınan isimler, hala Dünya Kupası’na konut sahipliği yapan Katar’dan, Avrupa Parlamentosu kararlarını etkilemek için yüklü ölçüde rüşvet ve bedelli armağan almakla suçlanıyor.

Yapılan aramalarda toplam 600 bin euro pahasında nakit para, bilgisayar ekipmanı ve cep telefonu ele geçirildi.

İDDİALAR REDDEDİLİYOR

Avrupa Birliği Dış Siyaset Şefi Josep Borrell, yolsuzluk savlarına ait soruşturmanın “endişe verici” olduğunu söyledi.

Avrupa Parlamentosu’nda bu hafta Katar, Kuveyt, Umman ve Ekvador’a vizesiz seyahat oylaması yapılacaktı. Birtakım parlamenterlerin teklifiyle oylama ertelendi.

Doha yönetimiyse tezleri reddediyor.

Katarlı yetkililer savları temelsiz olarak nitelendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir